Skoči na glavni sadržaj

Murganić „utopila“ ravnateljicu i prije nalaza upravnog nadzora

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

murganic-utopila-ravnateljicu-i-prije-nalaza-upravnog-nadzora-7090-9617.jpg

Ministrica socijalne politike Nada Murganić u svojem prijedlogu smjene ravnateljice zadarskog Centra za socijalnu skrb prvo se pozvala na preliminarne rezultate upravnog nadzora, da bi sad tvrdila da je to njezino mišljenje, stav i prijedlog
Foto: FaH

Ministrica socijalne politike Nada Murganić, čini se, požurila je pod svaku cijenu spašavati vlastitu fotelju pa je već prvi ožujka predložila smjenu ravnateljice zadarskog Centra za socijalnu skrb Vesne Burčul pozivajući se na njezine teške propuste koju je navodno otkrio preliminarni upravni nadzor u slučaju tragičnog događaja u Pagu u kojem je otac teško ozlijedio svoje četvoro djece. Radnici Centra za socijalnu skrb u priopćenju ističu da je Murganić zatražila ostavku i pozvala se na rezultate nadzora prije nego je uopće donesen nalaz upravne inspekcije.

„Oštro osuđujemo medijske istupe ministrice Nade Murganić koja je prozvala i osudila ravnateljicu, kao i djelatnike ovog Centra, prije nego li je upravni nadzor uopće započeo sa svojim radom“, ističu radnici Centra. I u zaključcima upravnog nadzora stoji da je trajao do 1. ožujka pa tada ministrica nikako nije mogla znati koji su njegovi rezultati.

Ministrica Murganić sada kaže da je to zapravo njezin osobni stav. "Nisam ja prenaglila, to je moje mišljenje, stav i moj prijedlog. Upravno vijeće to ima u nadležnosti, oni prema zakonu, poslovniku ili statutu ustanove vode računa o zakonitom postupku i poštivanju rokova. Nisam željela utjecati na mišljenje stručnog nadzora koji je još uvijek u tijeku, ali iz upravnog nadzora i mojih saznanja ja sam donijela takvo mišljenje, a odluku će donijeti Upravno vijeće", kazala je Murganić novinarima nakon sjednice Vlade.

A peteročlano Upravno vijeće je već dva puta u posljednjih nepunih tjedan dana odgodilo svoju odluku. Ona će se, očekuje se, donijeti u ponedjeljak, budući da je i završen stručni nadzor Komore socijalnih radnika.

Rezultati upravnog nadzora su takvi da nisu uočeni teški propusti ravnateljice kakve kao uvjete smjene nalaže Zakon o socijalnoj skrbi.

 Iz Centra kažu da su preopterećeni i brojke kojima to potkrepljuju prilično su zabrinjavajuće i govore koliko je sustav socijalne skrbi u Hrvatskoj zapušten i siromašan, čime su lopticu prebacili ministrici čiji je posao da osigura njegovo što laganije funkcioniranje.

„Centar za socijalnu skrb Zadar sa svojim podružnicama Gračac, Obrovac, Pag i Obiteljski centar pokriva područje koje naseljava 121.857 stanovnika, a zaposlena su svega 43 stručna radnika.

Tijekom 2017. godine oni su zaprimili 9633 predmeta, a u prošloj godini 11.863 predmeta. U zemljama Europske unije socijalni radnik istovremeno je zadužen za 10-50 obitelji, a hrvatski socijalni radnik za više od 200 obitelji.

"Kako je moguće istovremeno voditi 200 slučajeva zanemarivanja ili zlostavljanja djece i starijih osoba, pri tome rješavati administrativne poslove i pratiti sve te obitelji na terenu", pitaju se zadarski socijalni radnici.

Ravnateljici je, međutim, sudbina već zapečaćena i bit će četvrta po redu ravnateljica koja je smijenjena s čelnog mjesta zadarskog Centra koji pamti i ravnatelja koji je smijenjen zbog financijskih malverzacija. Kako saznajemo, Ministarstvo ima velikih problema naći joj zamjenu, jer nakon svega malo kome pada na pamet preuzeti mjesto ravnateljice ili ravnatelja Centra u kojem, usput, nedostaje najmanje šest radnika. A nije jedini jer je slična situacija i s cijelom mrežom socijalne skrbi, o čemu je Forum.tm već pisao. A to je problem kojim bi se trebala baviti ministrica koja ne vidi vlastitu odgovornost u velikoj krizi sustava socijalne skrbi u Hrvatskoj.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2019. godinu