Skoči na glavni sadržaj

Karamarka su pogurali tajkuni izvan HDZ-a uz pomoć Jarnjaka i Hebranga

Jadranka Kosor

Izdanje:

Bivša predsjednica HDZ-a u prvom intervjuu nakon stranačkih izbora otvoreno govori o Karamraku, svome porazu i poniženjima kojima je izložena od strane bivših suradnika
karamarka_su_pogurali_tajkuni_izvan_hdz-a_uz_pomoc_jarnjaka_i_hebranga-kosor2-542.jpg

Anto Magzan/Pixsell

Jadranka Kosor dočekala me na zadnjoj liniji obrane svoje nekada goleme političke moći. Od silnih funkcija u stranci i državi ostalo joj je samo mjesto potpredsjednice Sabora i neveliki ured na Markovu trgu koji joj sada novo vodstvo HDZ-a želi uzeti. Bio sam žestoki kritičar Jadranke Kosor dok je vodila Vladu i dok je tražila da je prvi suradnici tretiraju kao neku suvremenu inačicu princeze, ali to nikako ne znači da sada treba okrenuti glavu kada je HDZ-ovi alfa mužjaci žele ne samo smijeniti sa svih funkcija nego i potpuno poniziti. Tim više što dojučerašnji apologeti i medijski promicatelji “gospođe predsjednice” demonstrativno zatvaraju vrata medija bivšoj premijerki jer se rukovode onom da su došli neki novi gospodari kojima se treba ulizati. Nakon što je izgubila sve insignije moći i vlasti, Jadranka Kosor postala je zanimljiv i vrlo zahvalan sugovornik. Puno toga zna, neke je tajne i otkrila, ali je, kao iskusna političarka, ostavila sasvim dovoljno “topničke paljbe” u slučaju da je Karamarko “najuri” iz potpredsjedničke fotelje. Neće dopustiti da nju, koja je pokrenula borbu protiv korupcije, svedu na razinu Ive Sanadera koji je korupcijom urušio HDZ i državu.

f: Želi li vas novo vodstvo HDZ-a smijeniti?

Do sada se u dnevnim novinama moglo pronaći nekoliko članaka sa znakovitim naslovima: “Ona je gotova.” Također se moglo pročitati da me neki neimenovani visokopozicionirani ljudi iz vrha HDZ-a ne žele više vidjeti. Te su poruke dosta neobične zato što, kako god bilo, ja ostajem zastupnica u Hrvatskom saboru i moji kolege će me morati gledati. Ne bi me vidjeli samo u slučaju da umrem. (smijeh)

f: Vi ne očekujete smjenu?

Mislim da politička logika govori da nema nijednog razloga za to. Tomu ide u prilog i iskustvo u drugim strankama. Evo, primjerice, u SDP-u je gospođa Željka Antu nović izgubila unutarstranačke izbore, ali je ostala potpredsjednica Sabora. f: Sad će vam u SDP-u reći da je to bilo očekivano jer su oni za razliku od HDZ-a uvijek bili demokratska stranka. Ne, ne. Puno sam puta rekla da smatram kako nam SDP ne bi trebao biti neki uzor. Govorim o hrvatskim političkim prilikama. Ako nećete o SDP-u, možemo o HDZ-u. Gospodin Ante Sanader izgubio je izbore na Saboru HDZa, a kooptiran je u Predsjedništvo stranke. Dakle, ta logika da je netko izgubio ili dobio nije argument. A s druge strane potpredsjednici Sabora su uvijek ljudi koji su na neki način doajeni bez obzira je li riječ o strankama pozicije ili opozicije.

f: Neposredno nakon unutarstranačkih izbora vi ste se na kratko sastali s Karamarkom. Jeste li nakon tog susreta imali kontakte?

Ne.

f: Je li preko svojih ljudi pokušavao stupiti u kontakt s vama?

Ne.

f: Znači, novi vrh HDZ-a vas je potpuno izolirao?

Dobro, vi to možete tako nazvati. Gospodin Karamarko više nije imao potrebu za razgovorom. Mislim da je on sada taj koji, kako bih rekla, diktira tempo. I ako postoji razlog za razgovor, a ja mislim da postoji, on mora imati inicijativu.

f: Jeste li vi pokušali stupiti u kontakt s njim?

Nisam. Prvi dan sam čekala, drugi dan sam pokušala stupiti u kontakt, a treći dan smo se našli vrlo kratko. Nisam poslije toga pokušavala. Smatrala sam da nekako ne bi bilo prilično da ga zovem i pitam koliko ima istine u tome što piše u novinama. A prošli su tjedan novine bile puna članaka koji su govorili o tome što kaže netko tko je visokopozicioniran u HDZ-u.

f: Stječe se dojam da ste zabrinuti zbog tih napisa?

Imate krivi dojam. Od kada živim u politici, a pogotovo u vrijeme od kada sam vodila stranku, žestoko sam se protivila praksi da netko neimenovan, tko se u medijima predstavlja kao visokopozicionirani izvor u HDZ-u, šalje poruke kolegama i javnosti. Naravno da sam znala tko to radi i tko je s kojim novinarom u kontaktu. To nije teško prozrijeti. Nadala sam se da će ta praksa prestati. Dakle, zbog tih takozvanih spinova nisam zabrinuta. Zabrinuta sam samo zbog toga što nema otvorene komunikacije i što se praksa da se šalju poruke, evo, nastavlja i u novom vodstvu.

f: Je li moguće da ćete vi završiti kao Ivo Sanader?

On je korupcijom uništio ne samo HDZ nego i čitavu zemlju, dok ste vi pokrenuli borbu protiv korupcije. Naše životne i političke priče ni u čemu nisu slične. Prije svega, Ivo Sanader je bio predsjednik koji je svojevoljno otišao, preko noći je napustio stranku i državu. Ja sam bila izabrana aklamacijom da nastavim dalje raditi posao. Vodila sam stranku i državu u najtežim vremenima. Sad mi se zbilja čini da su to bila najteža vremena i za HDZ i državu. Za HDZ zbog istraga te grude snijega, koja se pretvorila u lavinu vezanu za korupciju i kriminal, i s druge strane, za državu, zbog užasne situacije u gospodarstvu. Ja sam počela voditi državu u trenutku kada je BDP strmoglavo padao i do šest posto, kada smo imali beznadežno blokirane pregovore i nitko, apsolutno nitko, ni u Hrvatskoj ni u inozemstvu meni nije davao pola posto šanse da ću ja taj posao ne završiti nego uopće započeti pregovore. Radila sam u iznimno teškim uvjetima. Mislim da sam se hrabro uhvatila u koštac s problemima nakon što nas je Sanader sve ostavio. Moja sudbina sasvim sigurno nije ista i ne može se uspoređivati. Hoće li me netko u HDZ-u nastojati marginalizirati, to je druga priča.

f: Nisam rekao da je vaša politička priča ista. Mislim da je ona poprilično različita, ali da će vas vrhuška HDZ-a na kraju svesti na isto.

To ćemo vidjeti. Osobno mislim da to ne bi bilo dobro.

f: Komunicirate li s Vladimirom Šeksom koji je do jučer bio vaš najveći zagovornik? Je li i on, spašavajući sebe, okrenuo ploču?

Mnogi s tim spekuliraju. Ja u to ne vjerujem.

f: Još uvijek vjerujete Šeksu?

Pa da. Naravno.

f: Kao i prije stranačkih izbora ili sada ipak manje? Je li vam rekao da ide pregovarati s Karamarkom?

On nije rekao da ide pregovarati. Rekao je da ide razgovarati s Karamarkom, ali ja ga poslije toga nisam ispitivala o čemu su razgovarali jer sam vrlo diskretna osoba i smatram da je vrlo nepristojno nekoga pitati što je s drugom osobom razgovarao.

f: Dakle, vi ne mislite da vam Šeks nešto radi iza leđa?

Ne mislim da mi radi iz leđa. Logično je da je zabrinut, recimo to tako, za svoju političku sudbinu. To je prirodno.

f: Ovdje sada dolazimo do pitanja oko vjerodostojnosti novog predsjednika HDZ-a Karamarka. Svi se sjećamo njegovih izjava u predizbornoj kampanju koje su bile usmjerene protiv Šeksa. Govorio je da Šeksa, a ne vas, treba eliminirati i poslati u mirovinu.

To je istina. To je gospodin Karamarko rekao u Osijeku.

f: Veliki problem izazvao je intervju gospodina Šeksa neposredno pred početak stranačkih izbora kada je rekao da ćete vi biti jedini kandidat.

On to nije izjavio. To je bila manipulacija u naslovu jednog dnevnog lista.

f: Činjenica je da je zbog tog intervjua stvoren animozitet prije svega prema njemu a onda i prema vama. Jeste li vi u toj kampanji napravili grešku u koracima?

Ja nisam vodila kampanju. Sve vrijeme sam radila posao predsjednice stranke. Što se tiče Šeksa, on je rekao da će on predložiti da ja budem kandidatkinja za predsjednicu stranke i da će se on kandidirati za potpredsjednika. On nije rekao da nitko drugi neće imati šansu. Mislim da su neki kolege upravo taj intervju zapravo doživjeli kao svojevrsni okidač, ili su ga oni pretvorili u okidač, za napade na mene.

f: Kada stvari gledate unatrag, jeste li bili možda politički naivni? Kada ste primali gospodina Karamarka u HDZ, jeste li razmišljali o tome da bi se on mogao kandidirati za predsjednika HDZ-a? Tko je njega zagovarao unutar HDZ-a?

Pa, osobito bivši potpredsjednici Andrija Hebrang i Ivan Jarnjak.

f: Jesu li neki poslovno-politički krugovi, koji nisu formalno u HDZ-u, zagovarali Karamarka? Neki tajkuni ili neki druge utjecajne osobe?

Neki analitičari smatraju da Karamarko nije sam svoj proizvod nego proizvod neke grupe ljudi koja nije formalno u HDZ-u. Oni su u HDZ “poslali” Karamarka da zaštiti njihovo bogatstvo. Nisam s puno ljudi iz poslovnog svijet uopće razgovarala o unutarstranačkim izborima. S nekima jesam i o tome sada neću govoriti. Pokazalo se da su to zaista bili ljudi koji su jako pomogli Karamarku.

f: Jesu li to poznati ljudi?

Jesu.

f: Je li jedna od njih i gospodin Ivica Todorić?

Nisam o tome razgovarala s Todorićem. Ali ja u tome ne vidim ništa loše.

f: A bivši premijer Franjo Gregorić?

Ne. Ne.

f: Dakle to su bili ljudi iz gospodarskog miljea?

Da. Ali na kraju to je sve apsolutno legitimno jer netko tko ima velike planove, pogotovo preuzeti vlast u ovako velikoj stranci, naravno da mora imati dobru infrastrukturu.

f: Malo sam analizirao europsku stranačku praksu i nije baš uobičajeno da se netko šest mjeseci prije stranačkih izbora učlani u stranku i onda odnese pobjedu.

Mislim da to nije česta praksa, ali evo dogodilo se.

f: Kako je uspio progurati gospodina Milijana Brkića u Sabor? Čuo sam da je Karamarko dosta inzistirao na ulasku Brkića koji mu je postao prvi suradnik. Jeste li to povezivali? Je li vam to bilo sumnjivo?

Gledajte, teško je govoriti u kategorijama sumnjivog. Znala sam da Karamarko ima političke ambicije i znala sam da iznimno vjeruje Milijanu Brkiću. I, da, on je mene više puta molio da ga stavim na listu. To je istina. I to su podržali i neki drugi moje kolege.

f: To je jako zanimljivo. Očito se ispostavlja da se u HDZ-u sklapao mozaik mimo vas.

Moguće je.

f: Ovdje je jako zanimljiv slučaj Božidara Kalmete. Kada ste vi započeli borbu protiv korupcije, njegovo ministarstvo je proglašavano leglom korupcije.

Dobro, to su bile medijske špekulacije.

f: Bio je na rubu odlaska iz Vlade i na rubu uhićenja. Sada se nameće logično pitanje je li Karamarko spasio Kalmetu od uhićenja i ozbiljnijeg policijskog progona kako bi dobio njegovu podršku na izborima koja je zapravo bila presudna za Karamarkovu pobjedu?

Zakleti sam legalist i nikako se ne bih upustila u takve vrste špekulacija. Iz sve snage sam se trudila da mi kao Vlada damo politički ogromnu potporu i da širimo taj politički prostor za borbu protiv korupcije i da u tom smislu kao stranka budemo nesmiljeni. Ono što je istina i što se dogodilo u zadnje vrijeme je neka vrsta fenomena. Dakle, ono na što sam kao političarka najponosnija, a to je borba protiv korupcije, meni se na neki način vratilo poput bumeranga. Jedan dio HDZovaca smatra da sam odgovorna za to što su neki članovi HDZ-a procesuirani i, napokon, što se sudi HDZ-u kao stranci. Neki ljudi misle, o tome se govorilo čak i na tom Saboru u kuloarima, da sam trebala s pozicija moći učiniti sve da se HDZ-ovci ne procesuiraju. Uvijek sam govorila da je ono što je dobro za Hrvatsku, a borba protiv korupcije je važna za Hrvatsku, dobro i za HDZ.

f: Vi ste bili premijerka, a Karamarko je bio ministar, dakle bili ste mu šefica. Vidite li na sebi ili na njemu promjene nakon što je on pobijedio?

Rekla sam vam da smo se mi nakon sabora HDZ-a vidjeli samo jedanput odnosno vidjeli smo se još jednom kratko na Središnjem odboru HDZ-a. Tako da ja ne mogu govoriti o promjenama.

f: Kakav je bio dok ste mu bili šefica? Je li bio poslušan ministar?

Nisam ja bila šefica u klasičnom smislu. Moji su ministri imali apsolutnu autonomiju u vođenju ministarstva. Ako su pošteni, onda će to reći. Ja sam zagovarala strašno puno rada. Mislila sam da kad je država u krizi da predsjednica Vlade i ministri moraju biti prvi i pokazivati da naprosto moramo više raditi. Ministarstvo unutarnjih poslova je po logici stvari takvo ministarstvo da ne zahtijeva puno rasprave o aktivnostima na užem kabinetu. Mi smo se više bavili gospodarstvom.

f: Niste imali razmimoilaženja?

Ne bih se mogla sjetiti. Pred kraj je bilo nekih problema s nekim aktima.

f: Karamarko se percipira u javnosti kao zatvorena osoba. Mističan je i tajnovit. Jeste li ga vi upoznali? Kakav je zapravo on?

(Smijeh). Mislim da nije vrijeme za te vrste psihoanalize.

f: Tko je Sanaderu preporučio Karamarka za ministra?

To ne znam. To morate pitati Sanadera.

f: Vi ste žena a bili ste na čelu konzervativne stranke. Je li HDZ pomalo mačistička stranka kad vas ovako tretiraju nakon izbora?

Doživjela sam u politici puno različitih udaraca. Jedan dio sigurno nepravedno, ali vjerujte najteža spoznaja i najteži trenutak u mojoj političkoj karijeri, uopće u mom životu, bio je kada sam doznala da je netko od mojih kolega članova HDZ-a u muškom WC-u u Vatroslavu Lisinskom napisao da sam kurva. Dakle, taj osjećaj kakav sam ja imala ne želim da se ikada dogodi ijednom političaru ili političarki. To je uvreda koja se govori samo ženi. Neki muškarci misle da ženu, bez obzira što ona radila, mogu najstrašnije uvrijediti ako joj kažu da je kurva. To je bila poruka koja je potkrijepila moj osjećaj koji traje već dosta dugo o tome da sam ja zapravo kao žena prije svega bila neka vrsta neželjene predsjednice.

f: Kad već razgovaramo ovako otvoreno možete li mi reći jesu li do vas dopirale priče o tome da su vaši kolege o vama govorili podcjenjivački?

Znali su, na primjer, reći: “Ma pusti je, baba ne zna što radi.” Osim što ste žena, niste bili korumpirani, što se ne bi moglo reći za neke vaše kolege. I treći problem je što sam žena koja živi sama i koja nema supruga. Mislim da bi jedan veliki dio mojih problema izostao, barem 50 posto, da sam u braku i da postoji neki muškarac ili partner koji bi nazvao nekoga tko me uvrijedio i rekao mu: ”Slušaj, ovo ti je bilo zadnji put.” To je tako. Činjenica je da živimo u takvom svijetu. Dolazile su do mene informacije da su moje kolege neke moje postupke, pa ako hoćete i neke moje zahtjeve kao predsjednice stranke, komentirali u smislu: “Pusti babu!” Predsjednik jednog gradskog odbora je rekao: ”Pa, nećemo valjda dopustiti da nam baba vodi stranku!?”

f: Znate li tko je to bio?

Znam.

f: Je li iz Slavonije ili iz Dalmacije?

Nije ni iz Slavonije ni iz Dalmacije. A, bilo je nekih mojih protukandidata, a to nije bio Karamarko, koji su davali neprimjerene izjave.

f: Dobro, Karamarko uvijek šuti pa i nije mogao nešto reći.

Ali je bilo nekih koji su, a to je jako uvredljivo, govorili: ”Pa, ona nema više snage, pa ona je stara.” Dakle, nešto što se ne govori za muškarce.

f: A navodno su vam se smijali što niste znali, kako se to kaže, izvući novce?

Pa mislim da to nije razlog za smijeh, ako se netko i smijao. Bilo je svakovrsnih komentara, ali ako se netko tome smijao, nije se zaista imao čemu smijati.

f: Kada čujemo komentare vaših dojučerašnjih suradnika i kada čitam ono što o vama misli bivši slovenski premijer Borut Pahor, onda ne mogu vjerovati da je riječ o istoj osobi. Kako to tumačite? Pahor vam je ostao veliki politički prijatelj?

Da. Mi smo se baš jučer (ponedjeljak op.a.) čuli. Dogovaramo se za neki ručak ili večeru. Imamo puno toga jedan drugome za ispričati. Mislim da je Pahor mene upoznao na pravi način zato što smo mi puno zajedno radili i zato što smo imali jedan nevjerojatan teret užasnog problema za koji nitko nije vjerovao da možemo riješiti.

f: Što vam je rekao gospodin Pahor.

Rekao mi je ono što mi je puno puta do sada rekao: “Ti moraš biti ponosna na ono što si napravila za svoju zemlju i to nitko ne može promijeniti i izbrisati.”

f: Stipe Mesić je ostao vrlo korektan prema vama?

Pa, je. To je jedan jako dobar primjer kako zapravo doslovce neprijatelji u političkom ringu, kakvi smo mi bili 2005. godine, mogu dobro surađivati. Ako me netko izvrijeđao, onda je to Stipe Mesić.

f: Oprostili ste mu i Suzanu?

Jesam. Mogu oprostiti i najteže uvrede. Od Suzane do paštete. Ja sam tada išla u kampanju kao vojnik stranke i bila potpuno svjesna da ne mogu pobijediti Stipu Mesića. Mi smo se čak poslije zafrkavali kako bi bilo dobro da odem Gavriloviću i da mu kažemo da napravi paštetu koja će se zvati Jadranka i da je zajednički promoviramo.

f: Nemojte sada to otkrivati, jer će vas Karamarko još lakše smijenit kada zna da ćete dobiti posao u Gavriloviću.

Ha, ha, kao promotor pašteta.

f: Neki vaši suradnici, doduše anonimno, govore da ste bili stroga šefica i da ste inzistirali na nekim manje bitnim detaljima.

Ma ne. Bilo je jako puno mojih suradnika koji su mi uvijek mogli reći što je dobro a što nije dobro.

f: Tko je bio najservilniji, a sada glumi nekog frajera?

Pa, o tome ću ja napisati knjigu svojih istinitih doživljaja zbog mladih političara. Ako je napišem, to će sasvim sigurno biti knjiga koju nitko neće moći osporiti. Dakle, sve će biti istina.

f: Hajde mi recite barem jedno ime tih servilnih?

Neću vam reći.

f: Je li vas više razočarao Jandroković ili Tomislav Ivić?

Puno sam puta rekla da netko tko se bavi ovim poslom ne može biti razočaran. Ali ljudski... Doći će vrijeme kada ću i o tome govoriti. Ne bih, naravno, nikoga htjela povrijediti. Ono što je sigurno, ja svim svojim suradnicima mogu pogledati u oči i za svakoga reći, ako nisam za njih učinila nešto dobro, nisam učinila ništa loše. Barem ne svjesno i namjerno.

f: Jeste li napravili grešku što niste ostali do jutra i čestitali Karamarku na pobjedi?

Spoznaju da moji kolege pišu po WC-ima, teško sam preživjela.

f: Tu večer sam u Lisinskom čuo ironične komentare kako ste se otišli javiti mami. Htjeli su zapravo reći da ste pod velikim utjecajem mame?

To zaista mogu reći oni koji nisu vrijedni bilo kakvog komentara. Činjenica jest da smo moja mama i ja potpuno različite. A da sam ja za svoju obitelj vezana. Pa valjda je svatko normalan vezan za svoju obitelj. Mislim da se nemam nikakvog razloga bilo kome opravdavati.

f: Jedan od najboljih vaših spotova na prošlim parlamentarnim izborima bio je onaj u kojemu vi čitate tekst. Vaš nasljednik ima problem s komunikacijom s javnošću. Je li tražio neke savjete od vas?

Nije.

f: Što biste mu rekli jer očito ima problema s medijima.

Kad bi on htio bilo kakav savjet, dala bih mu ga vrlo rado bez obzira poslušao ga ili ne.

f: Prosječan hrvatski birač kaže da još može prihvatiti jednog policajca u vrhu stranke, ali dva... Imaju li građani pravo biti zabrinuti zbog Karamarka i Brkića?

Građani će to sami procijeniti.

f: Hvala na razgovoru. Valjda ćemo i neki budući intervju raditi u ovoj prostoriji.

Bilo bi mi drago i nadam se da ćemo u međuvremenu raditi neki intervju gdje ću ja o nekim stvarima i događajima moći govoriti još malo otvorenije. Mnoge sam intervjue odbila, tako da znate da je ovo Jadranka Kosor i novinar Foruma u njenom saborskom uredu o na neki način ekskluziva.