Skoči na glavni sadržaj

Milan Bandić: Najbolji sam

Intervju

Izdanje:

Iako to ne želi priznati, Milan Bandić odaje čovjeka koji je svjestan da više nije ljubimac masa. Jedino što je ostalo od starog Bandića je energija. Spojena s njegovom vidljivom nervozom pomogla mi je da u samo 25 minuta postavim stotinjak pitanja i potpitanja.
milan_bandic_najbolji_sam_-bandic-452.jpg

Jurica Galoić/Pixsell

Milan Bandić nije lako pristao na razgovor. Još od teškog poraza na parlamentarnim izborima zagrebački gradonačelnik je u defenzivi. U kratkom, ali kako se to kaže, sadržajnom razgovoru Bandić je gotovo napadno izbjegavao kritički govoriti o politički suparnicima. Pomirljivo je govorio čak i o svom bivšem prijatelju Stjepanu Mesiću koji ga je “izdao” na predsjedničkim izborima kada je podržao Josipovića. Još je benevolentniji bio prema sadašnjem premijeru Zoranu Milanoviću, a lijepu riječ je našao i za svog starog “neprijatelja” Radimira Čačića. Iako to ne želi priznati, Milan Bandić odaje čovjeka koji je svjestan da više nije ljubimac masa. Jedino što je ostalo od starog Bandića je energija. Spojena s njegovom vidljivom nervozom pomogla mi je da u samo 25 minuta postavim stotinjak pitanja i potpitanja. Bandić je na svoj način pokušao ekspresno odgovorit na sve njih, ali i žestoko uzvratiti kada bi se osjećao ugroženim. Bio je to razgovor s otvorenim gardom koji se mirne duše može usporediti s boksom koji je gajio legendarni Marijan Beneš.

f: Svjedoci smo velikih poskupljenja u Zagrebu. Zašto je do toga došlo?

Budući da četiri godine nije bilo poskupljenja u Zagrebu, onda se to moralo jednom dogoditi. Mudriji bi to radili svake godine pa poskupljivali pomalo, a ne odjednom 25 do 30 posto. A u krizno i recesijsko vrijeme, bez obzira što nije bilo poskupljenja četiri godine, to je udar na standard i džep naših sugrađana. Jedino što sam mogao je to da sam određenim kategorijama, mislim na studente i đake, smanjio poskupljenje pokaza za 50 posto. Najbolje je kada poskupljenja nema.

f: Jesu li gradska politika i vi kao gradonačelnik išli iz jednog ekstrema u drugi?

Bilo je deset debelih godina kada se živjelo dobro i kada se iz proračuna dijelilo šakom i kapom? Ne znam jeste li vi do kraja informirani. Ne bih se složio s vama. Mi vodimo politiku solidarnosti i socijalne pravde u zadnjih jedanaest godina. Ja sam izišao iz SDP-a, ali nisam prestao biti socijaldemokrat. Grad Zagreb je, ne zato što sam na njegovu čelu zadnjih jedanaest i pol godina, najsocijalniji grad u ovome dijelu Europe. Ostali su svi prioritetni projekti solidarnosti i socijalne pravde kojima štitimo najugroženije sugrađane. Jedino nisam uspio da zaživi ideja solidarnosti i socijalne pravde kada je riječ o plaćanju vrtića. To se dogodilo jer sam bio bespomoćan u odnosu na Gradsku skupštinu. Tu je socijalna pravda pala na ispitu. To nosim na duši, ali sam jednostavno izgubio utakmicu. No nisam od nje odustao.

f: Zašto Zagreb plaća najskuplju vodu u Hrvatskoj?

Ne bih rekao da plaćamo najskuplju vodu. Zagreb ima sanirano odlagalište smeća Jakuševac, ali i jedini u Hrvatskoj ima mehanički i kemijski pročišćavač voda. Što se tiče cijene vode, ona je kao u Splitu ili Rijeci, gradovima koji nemaju takav pročišćavač.

f: Dakle po vama ova poskupljenja nisu zabrinjavajuća i prevelika?

Samo vi mene citirajte što sam rekao. A ja sam rekao da je bilo kakvo poskupljenje u krizno i recesijsko vrijeme udar na džep sugrađana. Ali kako četiri godine poskupljenja nije bilo, moralo je doći do njega. Morate znati da gradonačelnik u zadnje dvije-tri godine nema nikakvih ingerencija na poslovanje Zagrebačkog holdinga, osim “privilegije” koju su mi ostavili da se složim ili ne složim s poskupljenjima.

f: Smatrate li da je i vaša politika, a vi ste na čelu Zagreba više od 11 godina, dijelom zaslužna za ovako loše financijsko stanje u Zagrebu? Dok je Milan Bandić bio predsjednik Skupštine Holdinga i gradonačelnik, poskupljenja te vrste nije bilo. Tako da neće proći ovo što vi želite imputirati. 

f: Ništa ja ne želim.

Upravo obrnuto. Dok sam imao ingerencije i nad Holdingom, nije bilo poskupljenja.

f: Znači kriv je SDP koji ima većinu u Skupštini? Pa vi sada procijenite.

f: Dobro, dobro. Hoćete li se ponovo kandidirati za gradonačelnika za godinu dana?

Sve u svoje vrijeme

f: Dakle ne možete reći ni da ni ne?

Sve u svoje vrijeme. Gradonačelnik Bandić dobio je četiri mandata za redom, što vjerojatno neće dobiti nitko u tristo narednih godina. Imam još kondicije i nisam bacio koplje u trnje. A što se tiče izbora, imam još stvari za obaviti u ovih godinu dana.

f: Ali kad u Ligi prvaka izgubite dvije utakmice za redom, onda ispadate. Ne. Moj rezultat je 4:2. Zavisi kako gledate.

f: Idemo sada malo na politiku.

I ovo je politika.

f: Na visoku politiku.

Ovo je najviša. Egzistencijalna. Znate li koja je najveća politika? Hoćete li da vam kažem?

f: Recite.

Bitka za bolju svakodnevicu sugrađana. To je svojedobno rekao jedan direktor lijeve provenijencije kada su ga pitali što je politika. To je za mene najbolja definicija.

f: Pa jesmo li mi u Hrvatskoj izgubili bitku za bolju svakodnevicu?

Svakim danom nam je sve lošije. Ne dao Bog. Ne treba baciti koplje u trnje. Kriza i recesija od 2008. godine nije izmišljotina grada Zagreba i Hrvatske. Ona je europska i svjetska.

f: Ali europske države idu malo dolje, pa malo gore. Mi stalno padamo.

Ne znam vaše informacije. Vratio sam se sinoć kasno iz Rima, tamo je situacija gora nego u Hrvatskoj.

f: Ali u Njemačkoj nikada nije bilo bolje.

Dobro, dobro. Ali kažem većinu europskih zemalja trese kriza i recesija. To su zemlje koje imaju puno duži staž demokracije i puno veći gospodarski rast, ali ih trese kriza. U pola zemalja Europe je kriza veća nego u Hrvatskoj.

f: Jeste li se susreli s gradonačelnikom Rima?

Razlog dvodnevnog posjeta bilo je potpisivanje sporazuma o prijateljstvu i suradnji između Rima i Zagreba. Do sada imamo 36 sporazuma o prijateljstvu i suradnji s 15 glavnih gradova, a od tih 15 Bandić je potpisao devet.

f: U ovih 12 godina od kada ste u vrhu zagrebačke politike surađivali ste gotovo sa svim vodećim političarima. S kim ste imali najbolju suradnju? Račan, Mesić...?

Ja sam surađivao sa svima koji su nosili teret odgovornosti. Tako će biti i ubuduće. Ne bih nikoga posebno isticao. Nema napretka Zagreba bez dobre suradnje s čelnim ljudima državne vlasti, prije svega s premijerom, prvim operativcem Hrvatske. Mudar čovjek o tome treba voditi računa.

f: Vaš odnos sa Stipom Mesićem bio je jedno vrijeme odličan, a onda je za vrijeme prošlih predsjedničkih izbora došlo do sukoba. Nikada niste rekli što je bio pravi razlog sukoba?

Ja se nisam ni s kim sukobljavao. To pitajte gospodina Mesića. Ja se nisam mijenjao u tom odnosu. Pitajte one koji se stalno mijenjaju.

f: A je li vas Mesić razočarao?

Ne, ne. Mene ništa ne može razočarati.

f: Postoje priče da ste mu vi učinili puno usluga dok je on bio predsjednik, a vi gradonačelnik.

Jeste li vi mene razumjeli? Mene nitko nije razočarao u politici, a najmanje Mesić.

f: Niste mi odgovorili jeste li mu radili usluge?

O tome se ne govori.

f: Je li vas često zvao? 

On je imao takav običaj. To nije bitno. O bivšima sve najbolje.

f: I o Ivi Sanaderu?

O svima sve najbolje. Sanader nije Bandićev problem.

f: S njim ste dosta surađivali.

Apsolutno. Rekao sam da sam surađivao sa svima.

f: Je li vas...

Što vi mislite da se može voditi grad Zagreb, a da se ne surađuje s Vladom.

f: Znam da morate surađivati.

Ne moram surađivati, nego će mudar surađivati. Mora se samo umrijeti. Ja nisam ničiji projekt. Ja sam svoj projekt i projekt građana Zagreba. A suradnja je pitanje elementarne političke kulture.

f: Može konkretan odgovor na konkretno pitanje. Je li vas iznenadila ljudska pa i politička sudbina Ive Sanadera?

Svatko je kovač svoje sreće. O tome neka institucije pravne države kažu svoj pravorijek.

f: U kakvim ste danas odnosima s predsjednikom Ivom Josipovićem? Dobrim. Ja sam sa svima u dobrim odnosima.

f: A s premijerom Milanovićem?

Također. Uskoro očekujem sastanak oko zajedničkih projekata Vlade i grada koje najavljuje prvi potpredsjednik vlade Radimir Čačić.

f: Poznato je da prije niste imali visoko mišljenje o premijeru Milanoviću. Čini mi se da su ga u vašem bliskom krugu zvali Mali, što je zapravo značilo da je nedorastao za visoke funkcije? 

Nisam rekao nijednu jednu riječ. Citirajte me gdje sam rekao bilo koju riječ o bilo kome. Ne znam od kuda vama te informacije. Imate li neku moju službenu izjavu?

f: Ne službeno. To su neformalno govorili vaši suradnici u vrijeme kada je Milanović bio predsjednik nacionalnog, a vi zagrebačkog SDP-a? 

Mi smo surađivali jako dobro.

f: Kako se Milanović snalazi na mjestu premijera?

Pustimo ljudima 100 dana pa onda donosimo sudove.

f: A ovi prvi potezi?

Treba minimalno sto dana. Želim im puno uspjeha. I kolegi Milanoviću i svima u njegovoj Vladi. Jer je to u biti naša Vlada i o njoj ovisi naša sudbina. Pa i sudbina grada Zagreba.

f: Što mislite o napadima na predsjednika Josipovića oko Emporiona i ZAMP-a? Je li to realan problem ili je to plod nekih političkih igara?

Moram vam reći da ne čitam novine. Ne čitam više ni svoje intervjue.

f: Znači niste čuli...

Ne čitam novine. Tako mi je lakše. Ja trčim, džogiram. Lakše mi je trčati.

f: Po čemu će Zagrepčani pamtiti vašu dugogodišnju vladavinu?

To treba pitati sugrađane. O sebi ne treba puno zboriti. Znate tko o sebi govori u superlativima? Bedaki.

f: Što ste najbolje napravili u ovih skoro četiri mandata?

Neka to kažu sugrađani.

f: A ima li nešto što biste promijenili iz ove perspektive? Skoro ništa. Da me sada ponovo izaberu prvi, drugi, treći i četvrti put, napravio bih sve isto.

f: Možda biste bili malo štedljiviji?

Ne razumijem što to znači štedljiviji.

f: Evo, na primjer, gradili smo Arenu koja je stajala čak 115 milijuna eura.

To je projekt hrvatske Vlade i grada Zagreba kao poklon našim zlatnim olimpijskim i svjetskim prvacima. Mislim da uz dobro menadžiranje Arena može biti profitabilna.

f: Nije li to malo preskup poklon?

Pa da nije bilo Univerzijade ne bi napravili sportske objekte u Zagrebu. Lako je poslije bitke biti general. Grad Zagreb kao hrvatska metropola zaslužuje takvu dvoranu.

f: Ali slažete li se da u Zagrebu ima osnovnih škola koje izgledaju...

Hvala na pitanju. Ali složit ćete se sa mnom da smo u Zagrebu u zadnjih 11 godina napravili više škola i vrtića nego zadnjih 40 godina.

f: Slažem se, ali trebalo je i stare obnoviti. Ima nekih škola koje izgledaju kao da je 45-ta.

Obnavljamo, obnavljamo. Dovoljno smo napravili da ove godine nijedno dijete neće više biti na listi čekanja za vrtić.

f: Želio bih da razgovaramo o listi prioriteta. Je li nama bitnija jedna Arena i Svjetsko rukometno prvenstvo, svaka čast Červaru, Baliću i ekipi, ili da imamo zapuštene škole?

Uvijek može biti bolje. Trebamo raditi jedno i drugo. Upravo ono što smo radili.

f: Ali kada čovjek nema novca za sve onda mora izabrati prioritete.

Arena je napravljena prije recesije. Znate, da sam tako pametan i da sam predvidio recesiju, onda bih bio na vašoj strani. Nisam mogao predvidjeti krizu.

f: Smatrate li da smo u Hrvatskoj u proteklih 15-ak godina malo previše trošili?

Mislim da smo premalo trošili novaca na kvalitetne projekte. U Zagrebu smo realizirali dosta kvalitetnih projekata i žao mi je što u zadnje dvije i pol godine nismo nastavili istim tempom. Ali iduće godine ćemo startati.

f: Kreće li i izgradnja velike fontane koju ste najavili?

I fontana i asfalt u Kozari putevima. Sve je to Zagreb.

f: Neki kažu da želite ostaviti fontanu kao poklon Zagrepčanima na odlasku. Znači li to da odlazite sljedeće godine?

Znate što vama želim reći? Bandića bije glas da je populist i da je investirao u rubne dijelove grada, a da je zanemario centar. A moji su prethodnici peglali centar, a zanemarivali rubni dio grada. Bandić je vodio računa i o jednom i o drugom. Moja je vizija asfaltirati Kozari bok i puteve, ali i napraviti fontanu i popločiti Cvjetni trg jer je to sve Zagreb.

f: Jedini političar s kojim se nikada niste javno slagali je Radimir Čačić?

Ne. Gdje ste pročitali tu informaciju?

f: Znam da je bilo sukoba oko izgradnje POS-ovih stanova u Zagrebu.

Ne. Nikada. Mi smo imali dobru suradnju za vrijeme koalicije s HNS-om od 2001 do 2005. godine.

f: Koliko se sjećam stalno ste imali, blago rečeno, nesuglasice.

Dobro. To je bogatstvo različitosti. Što mislite da bi sve to dobro napravili da nismo dobro surađivali. Da smo kod svih stvari isto mislili, onda ne bi napravili pola stvari. Ne razumijem mentalni sklop ljudi koji misle da svi moramo misliti isto. Mi živimo u demokraciji. Bogatstvo je u različitosti.

f: Kako ocjenjujete Čačićeve javne nastupe?

Ne vodim računa o Čačićevim nastupima.

f: Smatrate da je normalno da političar tako nastupa

Nemam takvu osobinu da gledam druge kao uzore. Nemam uzora osim moje majke. Ne gubim vrijeme na nebitne stvari. Ne vodim računa o drugima. Vodim samo računa o svom nastupu.

f: A i vama se znala ponekad omaknuti psovka? Nisam ja idealan. A vi ste idealni? (oštro me pogledao op.a.).

f: Nisam. Ali zato nisam gradonačelnik.

Još uvijek sam najbolji sa svojim greškama i manama.

f: Na prošlim parlamentarnim izborima u Zagrebu osvojili ste samo 2,5 posto glasova. Zabrinjava li vas to?

Mene ne zabrinjava. Na početku razgovora rekao sam sve o tom rezultatu. Vraćate se na stare stvari, ali ja imam dobro pamćenje.

f: Protiv vas je podignuto jako puno kaznenih prijava, a još uvijek nema nijedne optužnice. Kako to komentirate?

Nemam komentara. Dok mi ovdje sjedimo netko može podnijeti kaznenu prijavu protiv vas i mene. Ako nitko protiv vas nije podnio prijavu, onda niste bitni. Vi nemate nijednu?

f: Za sada, mislim, nemam.

Zabrinuo bih se na vašem mjestu. Ako ste jaki u svom fahu, onda morate imati barem jednu kaznenu prijavu.

f: Imao sam neke prekršajne.

Vi znate što je kaznena prijava?

f: Da. Naravno.

Netko ode u instituciju pravne države i prijavi vas za nešto. A od postupka izvida do optužbe je procedura. Nemam na žalost ili na sreću, mislim na sreću, niti jedne optužnice. Dva puta je Državno odvjetništvo pokrenulo protiv mene kazneni postupak. Jedan zbog oglasa “Istina je” o Zagrepčanki, gdje sam gradu zaradio 80 milijuna eura. Spomenik mi trebate podići.

f: A drugi postupak?

Za vrijeme koalicijske vlasti s HNS-om rekao sam da su mi suradnici donijeli devet imena koja su trebala proći na javnom natječaju za direktore u Holdingu. Tada je HNS zagovarao natječaje za direktore javnih poduzeća. To je bilo 2002. godine. Danas više nema natječaja. Kažu da to više nije potrebno?

f: Sad je Kukuriku koalicija preuzela Bandićev model?

Promjena je logična. Kada dobijete odgovornost, onda i nosite odgovornost. Oslanjate se na ljude koji će realizirati ili neće realizirati posao. Tada sam rekao da su natječaji farsa i nepotrebni.

f: Sad su Milanović i Čačić preuzeli vaš model?

Pametan uči cijeli život, samo budala ne mijenja mišljenje. Nisu oni ništa naučili od Bandića nego su samo primijenili ono što je logično.

f: Ali njih nitko ne napada?

Ne znam. Očito netko više privlači munje.

f: Mislite li da je trebalo ukinuti javne natječaje?

Mislim isto što sam i tada mislio.

f: Oni su promijenili mišljenje?

Znači, oni su tada propagirali demagogiju? Ne znam što je bilo. To pitate njih. I 2002. i danas mislim da su natječaji farsa.

f: Jedna vrsta demagogije?

Zovite to kako hoćete. Ja sam rekao farsa. Ali bez depolitizacije upravljačke funkcije u javnim poduzećima nema sreće. Dok sam bio predsjednik Skupštine trgovačkih društava od 23 poduzeća, čak je 12 bilo nestranačkih. Toliko o tome.

f: Čujete li se još uvijek s majkom svaki dan?

Svaki normalan čovjek poštuje svoju majku, obitelj. Pa i ja. Zovem je ujutro kada idem na posao. Moja majka ima 82 godina i živi sama. Brat je u Berlinu 41 godinu. Logično je da je svako jutro čujem makar da vidim je li živa. Razgovor traje 10-15 sekundi, ali meni je odmah lakše raditi kad je čujem. Imate li vi majku?

f: Imam.

Živa?

f: Da.

OK. Hvala Bogu. Je li živi s vama ili odvojeno?

f: Odvojeno, ali nismo daleko.

Niste daleko. Znate koliko žudite da tjedno odete k njoj. A moja je majka 470 kilometara od mene.

f: Je li bila zabrinuta za vas kada su počela uhićenja političara? Možda vi znate nešto što ja ne znam.

f: Ne znam. Samo pitam.

A zašto bi bila zabrinuta? Ona je svog sina odgajala da bude pošten i korektan. Ne razumijem pitanje. Vi nešto aludirate? Znate nešto što ja ne znam?

f: To vas pitam jer je do jučer bilo nezamislivo da uhite premijera.

Pustite premijera. O meni je riječ.

f: Pa i o vama se dosta pisalo.

Vi ste pitali: “Je li bila zabrinuta?” Kako će majka biti zabrinuta za svog sina kojega najviše voli. To je ponos, a ne zabrinutost.

f: Pri kraju ste trećeg mandata...

Ovo je četvrti mandat. Nemojte mi mandate uzimati. Nemojte to raditi! Nije lako osvojiti mandat. To treba zaraditi. (smijeh)

f: Dobro, četvrtog. Vjerujete li sada više ljudima ili ste vjerovali više na početku političkog djelovanja?

Da ne vjerujem u ljude ne bih se bavio ovim poslom. Mene nikada nitko nije razočarao. Dopustite da kažem, ovo je jako važno. Upadate mi u riječ, ali je dobro da jedan drugome upadamo u riječ.

f: Oprostite.

Ja se vama ne ispričavam, a ne trebate ni vi meni. Tako razgovaramo. Želim naglasiti da se ne bih bavio politikom da ne vjerujem u ljude. S ljudima je najlakše i najteže raditi. Tko nije toga svjestan, ne treba se baviti ovim poslom. I ljudi su uvijek u pravu.

f: Vjeran Zuppa, jedan od vodećih ideologa ljevice, kaže da je Zoranu Milanoviću najveći problem što ne voli ljude.

Rekao sam vam da ne čitam tuđe misli.

f: A zašto se nikada kritički ne osvrnete na političare? 

Zašto bi im radio besplatnu kampanju.

f: Mislite da je to besplatna kampanja?

Kada bi Bandić nekoga napao, onda bi to bila besplatna kampanja.

f: Sada ispada da je Vjeran Zuppa kritičniji prema Milanoviću od vas.

Pustite Vjerana Zuppu. On je ugledni hrvatski intelektualac i ima pravo na svoj stav. Ja u dvadeset godina nikada ni o kome nisam govorio ništa loše. Drugi su govorili o meni. Vi od mene pokušavate iznuditi da kritiziram druge, ali to vam je uzaludan posao.