Skoči na glavni sadržaj

Nećemo živjeti kao Europljani jer smo 15 godina iza Europe

Intervju

Izdanje:

Što su za ministra poljoprivrede bili mljekari, za ministra rada i mirovinskog sustava mogao bi biti Dioki. Mirando Mrsić posljednjih dana polaže prvi ministarski test: kako osigurati proizvodnju Dokija, s jedne strane, i neisplaćene plaće i otpremnine za radnike, s druge. U svom uredu, koji izgleda vrlo ‘neministarski’, jer je gotovo potpuno prazan, provodi malo vremena. Izvana je doveo četiri pomoćnika i zamjenika. Sve ostalo su, kaže, ljudi iz sustava i na njih će se oslanjati. Ministarski posao je za njega, kaže, više menadžerski. Terminologiju je prilično savladao i glatko “veze” o radnim i mirovinskim temama, ali jasno mu je da je dobio vrlo neugodan resor. Ipak, sindikalnih i radničkih prosvjeda se ne boji. I to je dio politike, kaže
necemo_zivjeti_kao_europljani_jer_smo_15_godina_iza_europe-mirando-396.jpg

Jurica Galović/Pixsell

Jeste li se pokajali što ste preuzeli ministarstvo koje potencijalno donosi samo probleme i nezadovoljstvo?

Nisam se pokajao. To je dio posla političara. Ako imate povjerenja u sebe i vjerujete da ćete uspjeti onda se primite tog posla kako bi našli rješenje za problem. Jasno mi je da se radi o ministarstvu preko kojeg se prelama i gospodarska i socijalna situacija, koja je dosta kompleksna, no to mi je izazov. Svugdje u svijetu Ministarstvo rada je jedno od značajnijih ministarstava.

U Njemačkoj je, recimo, Arbeitsministerium jedan od vrlo značajnih segmenata vlade, jer se tu planira tržište rada, radno zakonodavstvo, zapošljavanje nezaposlenih. U vrijeme Račanove vlade to je ministarstvo bilo samostalno, a onda je nečijom odlukom dio otišao u Ministarstvo zdravstva, pa ministar zdravstva nikada nije govorio o socijali, a dio u Ministarstvo gospodarstva, čiji se ministar nikada nije ozbiljno bavio radom i mirovinskim sustavom. To je bilo i logično, jer je ministar bio u shizofrenoj situaciji.

S jedne strane se trebao boriti s ekonomijom, investicijama i jasno da su mu rad i mirovinski sustav bili 13. rupa na svirali i nije se imao želje baviti s tim. I ministru Vukeliću i ministru Popijaču je bilo važno da se ne talasa, ali to je dovelo do poremećaja u samom sustavu. Zato smo mi odlučili da se ministarstvo izdvoji, kroz njega se prelamaju potrebe 2,5 do 3 milijuna građana.

f: Građana, koji su ili nezaposleni ili u potpunoj egzistencijalnoj nesigurnosti. A još je najavljen i val stečajeva. Dojam je da vas situacija pretiče i da vaša najava da ćete masovno zapošljavati spada u nerealna obećanja.

Najbolja mjera smanjenja broja nezaposlenih je otvaranje novih radnih mjesta, a mi smo od 2008. godine izgubili preko 250 tisuća radnih mjesta i u ovom trenutku Hrvatska ima 1,4 milijuna radnika što je premalo da održi sustav mirovinskog osiguranja i znak da gospodarstvo stagnira. 

Originalni članak objavljen je u tiskanom izdanju