Skoči na glavni sadržaj

Politika mi je dosadila, s Tuđmanom je bilo uzbudljivije

Intervju

Izdanje:

Istarski župan govori o razlozima odlaska iz politike, odnosima sa Sanaderom, Milanovićem, Kajinom i SDP-om
politika_mi_je_dosadila_s_tudmanom_je_bilo_uzbudljivije-jakovcic-458.jpg

Tomislav Miletić/Pixsell

f: Ima li neki poseban razlog zbog čega ste pustili bradu?

Imam razlog, ali on je za memoare a ne za intervjue.

f: Kada ćete se obrijati? Uskoro. To je samo jedna mala faza koju su neki već nazvali revolucionarnom.

f: Kako ocjenjujete prvih sto dana Vlade?

Ova vlada došla je u situaciju da upravlja državom u najgorem trenutku. Ekonomska situacija u državi izgleda neizlječiva, ali vjerujem da će pomoći apaurini koje moramo progutati. S druge strane zbog iznimno loše situacije u Europi, zatim nedostatka dobrih gospodarskih veza s Azijom i Amerikom, pogotovo Rusijom i Kinom, nisu moguća nova velika ulaganja. A bez pravih ulaganja Hrvatska će stajati, a stajati znači padati.

f: Vi imate dobru komunikaciju s građanima. Kako Milanovićeva Vlada komunicira s građanima, a posebno “nabrijani” ministri Čačić i Linić?

Oni pomalo postaju dvije male ikone ove Vlade. Dobro je to što je Ratko (Čačić op.a.) rekao da je njegova uloga biti najnepopularniji član Vlade i da je to rekao vrlo iskreno svjestan da mora povlačiti vrlo teške poteze. Linić možda i još teže. U tom kontekstu treba cijeniti to što rade.

f: Složio bih se da nije na Čačiću da bude popularan, ali jest da bude pristojan.

Mogu se složiti da je koja rečenica prebrzo izgovorena.

f: Opće je uvjerenje da su IDS i Jakovčić vrlo tihi kada treba komentirati rad Vlade.

Istina je da sam maksimalno angažiran na istarskim projektima i da mi je Istra uglavnom u fokusu zato što polako izlazim iz politike i što bih htio još u ovom, vjerojatno posljednjem, mandatu župana učiniti sve da se realiziraju ključni projekti. A za to treba jako puno vremena jer su to kapitalni projekti.

f: Znači li to da se povlačite potpuno iz politike ili su proradile vaše europske ambicije?

Vrlo je realno to da IDS kao mala stranka u hrvatskim okvirima ne može sama dobiti europarlamentarca, a mi nećemo ulaziti ni u kakvu trgovinu. Moje osobne želje i ambicije jesu bile da budem europarlamentarac. Volio bih to biti i znao bih to raditi. Međutim, ako to ne možemo raditi iako to znamo raditi i mislimo da nam to moralno i materijalno pripada, onda ja svoje osobne ambicije neću stavljati ispred stranačkih interesa. Ali nije to kraj svijeta.

f: Što ćete raditi nakon odlaska iz politike?

Realno je da ću polako krenuti u poslovne vode

Originalni članak objavljen je u tisku