Skoči na glavni sadržaj

SDP i HDZ sijamski su blizanci iz istog jata

Don Ivan Grubišić

Izdanje:

Hrvatska još nije doživjela ni moralnu ni političku katarzu. Nisu došli nepotrošeni i ideološki neobojeni kadrovi. Nije se dogodila lustracija koja je možda trebala biti
sdp_i_hdz_sijamski_su_blizanci_iz_istog_jata-don-grubisic7_tij_121211-178.jpg

Tino Jurić / Pixsell

Don Ivan Grubišić odahnuo je kad ga je na splitskom Peristilu pozdravila časna sestra. Od kada ga je žestoko kritizirao splitski nadbiskup Marin Barišić, počeli su ga izbjegavati, a vrlo često i napadati, ljudi iz Crkve. Sada kada je ušao u Sabor, strasti su se smirile, ali su rane na don Ivanovoj duši ostale. Smatra da nakon 50 godina vjernog služenja Crkvi nije zaslužio napade kolega svećenika. Koliko god je rezigniran kada govori o crkvenoj hijerarhiji, toliko je optimističan kada iznosi svoje političke planove. Ima velike ambicije sa svojim Savezom za građansku i etičku Hrvatsku. Don Ivan će kao najstariji zastupnik voditi konstituirajuću sjednicu Sabora.

f: Gdje je tajna vašeg uspjeha na izborima?

Nije uspjela propaganda koju su širile neke političke stranke, Crkva ili tajne službe. To znači da sam u ovom slučaju nadvladao sve te udružene snage. Nije to moj uspjeh u smislu predizborne kampanje nego je to plod mog dosadašnjeg rada. Dakle, nije meni pomogao PR niti reklame, nego moj rad i moj život.

f: Jesu li Vas tijekom kampanje više napadali iz političkih ili crkvenih krugova? Ne znam. f: Meni se čini da Vas političari nisu previše napadali?

Političari su političari. Oni neće direktno napadati, ali imaju one preko kojih će napadati. Da je bilo poslušati kardinala ili nadbiskupa Barišića, ja bih dobio pozitivnu nulu.

f: Je li ovo na neki način pljuska i kardinalu Bozaniću i nadbiskupu Barišiću?

Može se nagađati. Ja sam rekao da u punu čašu ni Bog ne može ništa uliti. Niti Bog, koliko god želi da bude bolji svijet, ne može utjecati na mišljenja određenih ljudi koji imaju zatvoren sustav mišljenja. Ne može.

f: Znam da zagovarate distancu prema HDZ-u i prema Kukuriku koaliciji. Ipak, koja je, po vama, politička opcija u ovome trenutku manje zlo za Hrvatsku?

Bit će manje zlo ona opcija koja bude vodila brigu o interesu građana i koja bude promovirala Hrvatsku kao neovisnu, slobodnu i međunarodno priznatu državu. Dakle, koja bude štitila nacionalne i ljudske interese. Nikakva stranačka opredijeljenost i navijanje. Čvrsto ćemo se držati svojih načela i od njih nećemo odstupati. Podržat ćemo ono što bude vodilo općem dobru i što bude vodilo rješavanju gorućih problem građana.

f: Je li Radimir Čačić iz moralnih razloga trebao odustati od političke borbe nakon prometne nezgode u Mađarskoj?

Za njega osobno bi bilo bolje da je dao ostavku i da nije sudjelovao u izborima i političkoj propagandi. Mislim da bi to narod više cijenio.

f: Kada je riječ o krupnom kapitalu HDZ i Kukuriku nemaju neke bitne razlike. Kakvo je Vaše stajalište o tom važnom pitanju?

Trebamo gledati civilizacijsko okruženje. Očito je da se u svijetu nazire promjena odnosa prema kapitalu. I mi bi morali znati čitati znakove vremena da se u središte ne stavlja kapital nego u središte treba stavljati ljudsku osobu, njeno poštivanje i njena prava. Mi bi u tome trebali participirati, prepoznati to, a ne samo grubi kapitalizam i liberalnu ekonomiju koji ne vode računa o čovjeku. Mislim da ni Kukuriku, niti HDZ o tome ne vode računa.

f: Treba li preispitati bogatstvo tajkuna?

Ne treba nasjedati na govor Stipe Mesića koji je tijekom prvog mandata tvrdio da će se sav izvučeni novac vratiti. Ne treba nasjedati ni na sadašnje izjave o nultoj toleranciji na korupciju kada nitko nije vratio ni kunu. To je retorika koja je potrebna radi Europe i svijeta, ali za sada nitko nije vratio ništa. Prema tome, u Hrvatskoj nisu počele korjenite promjene.

f: Koga biste od poznatih ljudi iz javnog i političkog života voljeli imati u svome timu?

Pazite, treba se promijeniti odnos prema politici i političarima. Kod nas je politika postala nacionalna sramota. Politiku treba rehabilitirati da je to časna građanska dužnost koja s motiva časti vrši opće poslove. Jasno, treba i platiti onoga koji radi. Sada previše privilegija imaju političari, a premalo prava imaju građani i radnici. Mi smo razdijelili društvo. Skoro ga učinili klasnim društvom, s tim da su među onih 10 posto privilegiranih ljudi iz visoke politika i neke institucije. Uništena je srednja klasa, a ostali su proleteri. Nakon 21 godine mi se borimo s počecima. Hrvatski građani su zarobljeni i neslobodni.

f: Tko je za to najodgovorniji?

Mislim da su najodgovorniji kadrovi koji su preko noći iz Saveza komunista, kao jednog jednoumnog sustava, prešli samo verbalnom akrobatikom u demokratske stranke. Nažalost, mentalni sklopovi su ostali isti.

f: Ima li takvih kadrova više u Kukuriku koaliciji ili HDZ-u?

Govori se o 80.000 članova Saveza komunista koji su 89. i 90. prešli preko noći u HDZ. Oni koji nisu prešli u HDZ ostali su u drugim asocijacijama. Nazvao sam obje velike stranka sijamskim blizancima iz istog ideološkog jata. I mislim da nisam pogriješio. Razlikuje se samo retorika, ali se ne razlikuje djelovanje.

f: Nema sreće ni s jednima ni s drugima?

Hrvatska još nije doživjela ni moralnu ni političku katarzu. Nisu došli nepotrošeni i ideološki neobojeni kadrovi. Nije se dogodila lustracija koja je možda trebala biti. Mi smo sada tu gdje jesmo. Ne bi trebalo sve prepustiti slučaju i vremenu. Moramo raditi na tome da sposobni, kompetentni, mladi, neopterećeni i pošteni ljudi dođu na pozicije i da vode ovo društvo. Dobivam ovih dana dosta ponuda za učlanjenje u moj Savez. Da sam ih molio da to učine prije izbora, uopće ne bi željeli razgovarati. Osjećam da se malo led topi i da su ljudi spremni ući i pripomoći radu Saveza.

f: Vaš Savez ima velike ambicije. Koliko je vaša životna dob, jer ipak imate 75 godina, ograničenje u tim ambicijama.

Smatram da sada treba promovirati točke saveza, a ne mene. Dok sam živ i dok mogu, ja ću učiniti sve što mogu. Jasno je da budućnost nije na meni nego na novim kadrovima. Većina koji su pomagali u predizbornoj kampanji imaju manje od 45 godina.

f: Jesu li točni napisi u medijima da želite postati gradonačelnik Splita?

Ne, to mi ne pada napamet.

f: Vaš utjecaj u Saboru i javnosti bit će puno veći nego broj zastupnika koji imate?

Mene su kontaktirali iz oba tabora u Saboru. Željeli su znati na čijoj ćemo biti strani. Oni bi rado da budem priklonjen jednoj ili drugoj strani. Kukuriku koalicija ima većinu, ali joj po mom mišljenju nedostaje vizija. Nedostaju joj prioriteti. Bez sređivanja kuće neće se izići iz krize.

f: Hoće li Kukuriku izdržati četiri godine s obzirom na to da je teška situacija?

Razmišljao sam o tome što bih poručio ljudima da je moja lista dobila 51 posto glasova. Rekao bih im istinu kad bih vidio stanje blagajne i kako se ona teško puni. S kozmetikom se neće ništa riješiti nego samo dobiti na vremenu. Mi trebamo korjenite promjene.

f: Ima li Milanović državničke kapacitete?

Mislim da će prevladati bahatost, pobjednički mentalitet, a ne razboritost i pravednost.

f: Hoćete li se tome suprotstaviti?

Apsolutno.

f: Gdje ste vidjeli manifestaciju bahatosti?

Mislim da su neke izjave, koje su dane od nekih članova buduće vlade, na granici bahatosti.

f: Koje?

Bilo je riječi što će tko biti, tko će dobiti ovo, tko će dobiti ono u Vladi. Mislim na dotičnog čovjeka koji je rekao “što to vi pitate, nismo mi ovo, nismo mi ono”. (Radimir Čačić op. a.) Rečeno je i nešto s čim se želi ugoditi i Bruxellesu. Neke europske novine nisu ni spomenule potpisivanju ugovora između Hrvatske i EU, a za nas je to povijesni događaj. Također se žuri da se povuče tužba protiv Srbije i to samo dva dana nakon izbora. To pokazuje da nemaju smisla za jedan razboriti potez. Nije to najvažnije pa makar to bio diktat SAD-a i EU. Prioritet vlade je da sredi Hrvatsku na način da dobro funkcionira, da zaposli nezaposlene i da osigura budućnost mladima. Tu ja vidim slabost koalicije.

f: Kako je prošao nedavni susret s nadbiskupom Marinom Barišićem? Nadao sam se da će to biti razgovor koji podrazumijeva i slobodu i ravnopravnost. Je li taj, nazovimo ga, razgovor prošao u tom vidu?

Mislim da nije.

f: Nije bilo ni slobode ni ravnopravnosti?

Razgovaralo se jest, dotaknula se mnoga pitanja, ali više, s jedne strane, pozicije moći i vlasti, a druge, s moje strane, s pozicije navodne žrtve svega toga. Jedino što sam rekao novinarima je da je rezultat jedan naprema jedan.

f: Je li bilo prijetnji novim sankcijama prema vama?

Sve što se kaže u tim razgovorima nikoga ni na što ne veže. Ja ću, kako sada stvari stoje, napisati nadbiskupu pismo da se pismeno očituje u svezi moje angažiranosti kao zastupnika u Saboru.

f: Otvoreno pismo?

Ne, obično pismo njemu. Na taj način mogu napasti njegovu izjavu koja je išla u javnost mimo toga da meni bilo što kaže. Govorio je o meni, a da sa mnom nije razgovarao.

f: Već duže vrijeme imate problema sa službenom Crkvom. Napadaju vas svećenici bliski nadbiskupu Barišiću. Je li nadbiskup Barišić tijekom razgovora bio mekši nego prije?

Kažem vam opet, znam da se on neće vezati za riječi, ali ću se ja zato vezati za pismo.

f: Jeste li barem optimist?

Ja sam realist i jako oprezan čovjek kada je riječ o ljudima koji imaju moć i, naravno, propise na svojoj strani. Jasno, ja sam u podređenom položaju, ali to ne znači da sam manje ustrajan u svojim opredjeljenjima.

f: Ne bi vas iznenadilo da vas nedbiskup Barišić oštrije kazni?

Što se tiče pastoralnih sankcija, ja sam u mirovini i smatrao sam da ne podliježem više nekim sankcijama u vidu nesluženje mise. Ali Crkva ima cijeli arsenal takozvanih kazni. Možda oko 200. Nadbiskupu je na raspolaganju puno toga što bi on mogao upotrijebiti. Najprije njihovo tumačenje da je svećenički red trajan. Doista, svećenički red daje pečat koji je neizbrisiv. Jednom svećenik, zauvijek svećenik. Međutim, ne uvodi se distinkcija svećenik u mirovini i svećenik u pastoralnoj službi. Ja sam apsolutno za to da se svećenik u pastoralnoj službi ne bavi stranačkom politikom, jer može utjecati na vjernike. Međutim, u nas se događa da se s oltara promovira stranačka pripadnost i navija za izbore i nikome ništa. A to je direktno uplitanje u izborni proces, i to s oltara. I sami biskupi i nadbiskup Srakić kažu da ne mogu tu ništa učiniti jer nema propisa, ali postoji disciplina koju oni moraju izreći: zabranjujemo da se s oltara promovira bilo koja stranka. I svećenik onda mora slušati. Ako ne sluša, mogu ga suspendirati.

f: Očekujete li Vi kaznu?

Ne vidim mjesta za kaznu.

f: Ali vas ne bi iznenadilo da se dogodi?

Puno je autogolova koje je Crkva dala sama sebi. Ne bi me iznenadilo da dade još jedan.

f: Vi u svakom slučaju nećete odustati od mandata koji vam je dao narod?

Ja ne mogu odustati jer se u početku crkve govorilo vox populi, vox dei (glas naroda, glas je božji). Kad se hoće nešto učiniti, onda se lako mogu naći razlozi i za i protiv. To su onda različite interpretacije. Iznad različitih interpretacija o normativima i kanonskog prava stoji savjest na koju se ne može vršiti pritisak ako je slobodno formirana i odgovorna.

f: Je li na nadbiskup Barišić izvršio pritisak?

Ukoliko bi bile dodatne sankcije, vršio bi se pritisak na savjest.

f: Jesu li hrvatski biskupi puno bolji od hrvatskih političara i politike?

Ja to nisam istraživao (smijeh), ali smatram da smo kao jabuka u jednoj košari. Tu može biti zdravih i gnjilih jabuka, ali će gnjile vrlo brzo zaraziti zdrave i onda se cijela košara može baciti u smeće.

f: Prevladavaju li trenutno zdrave ili gnjile jabuke u Crkvi?

Mislim da je to miješano, ali ako se nastavi kako se do sada radilo, košara će sva biti za smeće.

f: Primijetio sam da vas najviše napada niži kler i vjernici koji su bliski tom kleru.

Ja imam još bolji uvid u tu situaciju, a imam i svoje tumačenje kao sociolog. To je tako jer mi nemamo razvijeno građansko društvo, a etičke i moralne vrijednosti se više i ne spominju. Sve je pitanje svjetonazora i ideologije a ne stvarnosti iz života. Narod se ne može preko noći promijeniti, niti se preko noći mogu, uvjetno rečeno, promijeniti talibani. To su ljudi koji imaju čvrste a neprovjerene stavove. Oni to guraju i na njih se ne može utjecati.

f: Vas napadaju talibani?

Ja ne kažem da su svi oni talibani.

f: Primijetio sam također da vas dosta napadaju vaše kolege svećenici. Je li riječ o ljubomori ili o nečemu drugome. To je klasika. Narod ima jednu drugu riječ da besposlen pop i jariće krsti.

f: Kada vas optužuj za navodne grijehe onda spominju vaš rad i Institutu Ivo Pilar te da ste željeli imati dvije mirovine. Navodno jednu od države a drugu od Crkve. Dok sam bio u Pilaru (to je bilo10 godina) nisam uzimao plaću u Crkvi kojoj sam uštedio 208 tisuća kuna. Prema tome, to je laž, nepoznavanje i laž. Ali budući da ima svećenika u tajnim službama, oni sve znaju.

f: Ima svećenika u tajnim službama?

Ima, i ja to znam. Nije to čula - rekla - kazala, nego ja to znam.

f: Koliko ih ima. Jedan, dva, deset?

Ne znam ja to (smijeh). Znam barem jednog. Mislim da su neki drugi vrlo blizu tome.

Kukuriku koalicija neće napraviti ništa, pa ću ja pobijediti na sljedećim izborima

f: Kako ocjenjujete prve govore mandatara Zorana Milanovića?

Znajući program HDZ-a i Kukuriku koalicije, ne vjerujem da će se postići ono što sam ja želio preko svoje liste. Mi se zalažemo za korjenite promjene i demokratske smjene. Ovo drugo se nije dogodilo, jer su mnogi isti igrači ostali u Saboru. Bojim se da će nastaviti istu retoriku o ustašama i partizanima, a ne o rješavanju egzistencijalnih pitanja. Mislim da će to biti neka kozmetika, a ne korjenite promjene te da Hrvatska neće lako izaći iz ove krize. Smatram da bi moj “savez za promjene” na izvanrednim ili redovnim izborima trebao pobijediti jer su nam potrebne korjenite promjene.

f: Na sljedećim izborima pobjeđujete?

Mislim da je na ovim izborima prevladalo biranje navodno manjeg zla. Što je rekao jedan komentator, i HDZ i Kukuriku koalicija su dobili više nego što su zaslužili.