Skoči na glavni sadržaj

Milanović: Pomozi mi prodati stan! Djed Mraz: u 2011. dobio si i previše!

wikiweek

Izdanje:

Pismo Zorana Milanovića Djedu Mrazu

Sve moje želje u 2012.

Dragi Djede,

Prije svega, dozvoli da ti se zahvalim u ime Kukuriku koalicije i svih naših čelnika za svu sreću koju si donio desecima naših stranačkih aktivista, pa mogu otvoreno kazati, i meni kao novom predsjedniku hrvatske vlade. Ispunio si moju prošlogodišnju želju da se dokopam vlasti i time udario čvrste temelje suradnji između Hrvatske i Laponije.

U ovim teškim vremenima kada nas zapljuskuje globalna financijska kriza, malo je svjetskih uglednika koji poput tebe nesebično čine dobro svima na zemaljskoj kugli. Uz tvoju pomoć, uvjeren sam, i ja mogu uspješno ispuniti teške zadaće koje su preda mnom, pa te stoga molim da primiš na znanje moje želje za 2012. godinu:

1. Želim prvenstveno sve najbolje mojoj prethodnici Jadranki Kosor i molim te da joj osiguraš još jedan mandat na čelu HDZ-a. Dok ona kao dokazana izborna gubitnica vodi oporbu, mogu mirno spavati. Ukratko, ne želim da HDZ izabere novog predsjednika.

2. Želim sve najbolje i mom prvom potpredsjedniku Vlade Ratku Čačiću. Ne dozvoli da se okonča sudski proces u Mađarskoj, a ako baš moraju donijeti presudu neka to ne bude beuzvjetna zatvorska kazna. Ratko mi je neophodan jer sam otkrio da je on savršen gromobran koji instinktivno privlači sve novinarske munje i gromove na sebe pa ja mogu raditi na miru.

3. Želim devet milijardi kuna da pokrpam proračunske rupe.

4. Želim jedno lijepo reprezentativno istraživanje javnog mnijenja na stratificiranom uzorku koje će pokazati da sam najpopularnija javna osoba u zemlji. Popularnija i od predsjednika Josipovića.

5. Na kraju, dozvoli Djede, volio bih i kada bi mi pomogao pronaći kupca za stari stan od 130 kvadrata iznad Svetog Duha. Prodajem ga neuspješno već tri i pol godine, a za novi plaćam ratu kredita od 11.000 kuna. Mogao bi netko reći da ne znam voditi ni kućnu ekonomiju, a ipak sada vodim cijelu zemlju pa bi to bilo pomalo nezgodno.

Dragi Djede, kao što vidiš, radeći listu mojih želja rukovodio sam se javnim dobrom. Na kraju, obzirom da sam i sam bolno svjestan težine gospodarske krize te da vjerujem da ni u tvom poduzeću “ne cvjeta cvijeće”, spreman sam tvom poduzeću Djedica i sinovi d.o.o. ponuditi koncesiju za distribuciju darova diljem Hrvatske na osam godina. Ako ispuniš moju prvu želju i pomogneš Jadranki Kosor, prilično sam siguran da ćemo vladati bar osam godina.

Srdačno Tvoj

Zoran

 

Dragi Zorane,

Hvala ti na ljubaznom pismu, kao i na ponudi za koncesiju. No, ja sam, naslutivši ekonomsku krizu, svoje poduzeće Djedica i sinovi d.o.o. preregistrirao u neprofitnu organizaciju koja koristi isključivo usluge volontera i sobova. Tako sam uspješno izbjegao zamke plaćanja poreza i ostale opačine kojima obiluje poslovanje u suvremenom svijetu, a čemu me je podučio kralj neprofitnog organiziranja i čelnik jedne izvozno orijentirane udruge građana Zdravko Mamić. Nadam se da nećeš zamjeriti što ću odbiti tvoju koncesiju, a moram te razočarati i po pitanju tvoje liste željenih darova.

1. Tvojoj prethodnici ne mogu obećati ostanak na čelu HDZ-a. Takvo što može obećati jedino Vladimir Šeks, sijedi starac koji je izmislio i Jadranku Kosor i HDZ i Franju Tuđmana, a moji preci govore da je po predanju Šeks izmislio i našeg prvog Djeda, Pradjeda Mraza. U našoj laponskoj obitelji neko vrijeme se smatralo da je Šeks golema kornjača na kojoj leži cijeli svijet, ali je ta legenda kasnije odbačena.

2. Po pitanju prvog potpredsjednika tvoje vlade, moram te upozoriti da je to ista osoba za koju si me molio i prošle godine godine. I tada si tražio da maksimalno oduljim suđenje Radimiru Čačiću, što sam ispunio. Ali istu želju dvije godine za redom ne smiješ poželjeti.

3. Devet milijardi kuna, dragi dječače? Pa svake godine hrvatskoj vladi posudim i više od devet milijardi, a još mi ni stare dugove niste vratili. Uozbilji se da ti ne bih kroz dimnjak poslao MMF.

4. Glede i u svezi reprezentativne ankete, moram te razočarati. Da bi postao najpopularnija javna osoba u zemlji moraš se pojavljivati u javnosti. Ovako ti mogu srediti jedino anketu po kojoj ćeš biti najpopularnija tajna osoba u zemlji.

5. Na kraju, vezano uz prodaju tvog starog stana na Bijeniku, imam jednu dobru i jednu lošu vijest. Loša je da ni ja ne mogu prodati tvoj stan, a dobra da to možeš iskoristiti kao slogan: Zoran Milanović, čovjek koji nije u stanju prodati svoj stan – neće ni pokušati prodati svoju zemlju.

Da ne duljim, čini mi se da si 2011. dobio i previše darova.

Tvoj Djed Mraz