Skoči na glavni sadržaj

Novi će album biti pun kvazi bollywoodskih hitova

Intervju

Izdanje:

Uoči koncerta u zagrebačkom VIP Klubu, glazbena legenda govori o boravku u Indiji,sklonosti sve manjim koncertnim prostorima i stanju u Francuskoj
novi_ce_album_biti_pun_kvazi_bollywoodskih_hitova-rundek-469.jpg

Goran Jakus/Pixsell

Darko Rundek, koji će sljedećeg tjedna održati nekoliko koncerata u zagrebačkom VIP klubu, boravio je nedavno u dolini Gangesa, pod Himalajama, jedne od kolijevki indoeuropskih jezika i kulture, gdje je osim duhovnih poticaja, našao i nadahnuća za novi album.

f: Je li to svaki pošteni rocker u nekom trenutku mora imati svoju indijsku fazu?

Ma da. Vi ste to prvi skužili ili bar to tak jednostavno rekli. To je skoro pa moralna obaveza svakog poštenog rokera koji drži do sebe.

f: Što vas je navelo na taj put?

Pa nije isto, na primjer, samo čitati budističke knjige ili se i naći u okruženju u kojem je Buda živio i probudio se. To je okruženje i krajolik, i način života i vjerovanja ljudi koji u njemu žive. A ta su vjerovanja i način života danas vrlo slični onima od prije dva i pol tisućljeća. Već više godina taj mi se put u Indiju nekako nameće i bilo je u njemu hitnosti, jer se činilo da je još malo vremena ostalo za susret s jednim velikim tradicionalnim društvom, koje je prožeto prisustvom svetog. Bojao sam se da je moderni kulturni imperijalizam i tamo napravio svoju profanirajuću rabotu. Ali ipak nije. Zapadni modeli nisu, čini mi se, počeli dublje utjecati na Indijce. Komplicirani kastinski sistem, familija i religija još se jako čvrsto drže. Da. Ima nečeg šokantnog u svemu tome i taj šok je spor. Tek nakon nekog vremena primijetiš da se nekak drukčije držiš. Da ti je težište u tijelu malo pomaknuto.

f: Je li nastala neka pjesma posvećena ili pod utjecajem Indije? Možemo li očekivati sitar na novom albumu?

Sitar možda ne, ali ce biti kvazibollywoodskih hitova.

f: Poprima li novi album obrise?

Pjesme nastaju, kao i obično, opipavaju više smjerova dok se glavni ne iskristalizira.

f: Posljednji je album “Plavi avion” ukazao na novi val vaše velike autorske kreativnosti? Jeste li i sami osjetili nešto posebno dok ste stvarali pjesme ili je proces njihovog nastanka za vas bio “redovan“?

Posebno je bilo da sam promijenio bend. Zvuk trija nosi novu atmosferu u kojoj je trebalo pronaći smisao. Ogoljenost terena na kojem sam se našao, dovela je sve što se radi u krupniji plan. Nametnula strože kriterije.

f: Kako objašnjavate da ste rijedak, možda uz Koju iz Discipline kičme, jedini od brojnih junaka novoga vala koji i danas ima što za reći? Ima li neki suvisao odgovor na pitanje zašto iz te generacije nije “potrajalo“više ljudi?

S godinama, ako čovjek ne osjeća neki posebni izazov, impresije gube na svježini, sve je više poznatog i to nije situacija koja inspirira. Ja osjećam skoro pa dužnost da moje pjesme svjedoče o mogućnosti da život s godinama postane bogatiji, slobodniji i odgovorniji. To nije komforan izbor.

Originalni članak objavljen je u tisku