Skoči na glavni sadržaj

Šeik: I’m looking for bulldogs. Jaca: Oh nou, they are my ministers...

wikiweek

Izdanje:

Pas umjesto LNG-a? Hau jes nou Na marginama investicijskog foruma “Invest in Croatia 2011” u Zagrebu, jedan od salona hotela Westin bio je poprište radnog sastanka nakon što je katarski šeik iz kraljevske obitelji Al Thani izrazio razočaranje skupom i želju da investira samo dvije tisuće eura i to u buldoga Coco Chanel. Donosimo neautorizirane bilješke druge tajnice glavnog tajnika pri Uredu državnog tajnika, zaduženog za koordinaciju potpredsjednika Vlade za investicije.

Tko kupi Dinamo, dobije i Hajduk

Milošević: Buldog?

Popijač: Buldog.

Kosor: Kakav buldog?

Popijač: Francuski.

Vidošević: A da mu prodamo hrvatskog? Ono kao, kupite hrvatsko!

Popijač: Nadane, ne postoji hrvatski buldog. Postoji samo hrvatski ovčar.

Kosor: Pa što će mu buldog, pobogu. Neka kupi nešto drugo. Ima li taj čovjek novaca?

Milošević: Ima predsjednice. Upravo je htio kupiti Manchester United za 1,8 milijardi funta.

Kosor: Đuro, koliko je to u kunama?

Popijač: Dvije milijarde eura.

Kosor: Pa pobogu dajte mu nešto prodajte. Neka kupi Dinamo, a Hajduk će dobiti besplatno, plati jedan uzmi dva. Tako i Kerum prodaje svoj hotel.

Čobanković: Neće, kaže razočaran je. Već osam godina pokušava investirati u LNG terminal, ali mu ne damo.

Kosor: Kako 8 godina, ja o tome ne znam ništa.

Čobanković: Predsjednice, tu investiciju je dogovarao još Čačić 2003.

Kosor: Odlično, Čačić. On je kriv i ona Račanova koalicijska vlada. Zovite HTV da to plasiramo u javnost. Crveni su otjerali katarskog šeika prije osam godina i opet će, ako dođu na vlast.

Milošević: A zahvaljujući vašoj mudroj politici HDZ je uveo funkciju potpredsjednika Vlade za investicije i mi smo šeika vratili.

Kalmeta: Mladi kolega, ja možda ništa ne znam o svom resoru, ali se sjećam da su gospoda iz Katara dolazila i u međuvremenu. Dolazio je i sam katarski emir na dogovore s Mesićem.

Kosor: Odlično, i to ubacite u onaj prilog za HTV. Krivi su Čačić i Mesić, a onda sam došla ja i dovela emira.

Kalmeta: Dozvolite, u međuvremenu je bila i epizoda sa Sanaderom. I danas nije došao emir nego njegov sin šeik.

Kosor: Božidare, u čelo te ljubim za tog Sanadera. S takvim selektivnim pamćenjem mogao bi voditi i listu u svojoj izbornoj jedinici. Dakle, tko zapisuje? Za sve su krivi Čačić, Mesić i Sanader. I spomenite i one antilope koje su švercali za emira, šeika, svejedno.

Čobanković: Nisu antilope bile, šefice. Oriksi su bili, i to u karanteni, a ne u švercu.

Jandroković: I nije to bilo za šeika nego za sultana. Omanskog. A šeik je iz Katara.

Kosor: Dobro sad, znate da medijski razmišljam, htjela sam da prilog bude atraktivniji. Nego, Ivane i Domagoju, zovite nam šeika da se dogovorimo u četiri oka oko tog buldoga.

Milošević: Čovjek već čeka pred vratima. Ulazi katarski šeik Mohamed Al Thani, mlad muškarac u odijelu s kravatom.

Kosor: Vidi kako mu je simpatičan tajnik.

Milošević: Khmmm. Nije to tajnik, to je šeik.

Kosor: Ha-ha-ha. Jes, šeik, it voz džouk. Wellcome to Kroejša, wellcome to Katar! Šeik pruža ruku, blago se nasmiješi.

Al Thani: You are selling bulldogs?

Kosor: Oh, nou, nou. They are my ministers. Some of them for najn months. But aj – for tu jirs!

Al Thani: But I’m looking for bulldogs.

Kosor: (okreće se suradnicima) Zovite mi Bajsa, neka vodi šeika kasnije na Špicu u Bulldoga na kavu.

Čobanković: Ali predsjednice, Bajs ne govori engleski.

Kosor: A ti kao govoriš, ajde molim te. Hau jes nou.

Al Thani: My time is running. Where is my bulldog Coco Chanel?

Kosor: It’s O.K. Dej after tudej, maj minister of tjurizm go to Bulldog with you. End with Chanel.

Al Thani: Thank’s a lot. My father, emir will bi very satisfied.

Šeik odlazi iz salona u Westinu i pritom vješto zaobilazi novinare.

Kosor: A šta je htio s tim Chanelom? Neki poklon za svoje žene bit će?

Milošević: Ako kupuje buldoga neka kupi buldoga. Ne može nikakav Chanel na dar, to mi miriše na mito i koprupciju.

Kosor: Meni to dobro miriše, ali bolje da izbjegnemo darivanje.

Čobanković: A što je ono spominjao Emira?

Kalmeta: Kojeg Emira? Hadžihafizbegovića?

Kosor: Zovnite mi malo tog Emira!

Kalmeta: Evo imam ga ja na brzom biranju. (bira i dodaje mobitel premijerki) Emir

Hadžihafizbegović: Alo, Ante ovdje. Šta je Dario? Opet te zaje.... Darinka?

Kosor: Oprostite Emire, ali ja nisam Darinka nego Jadranka.

Emir: A nisam ni ja Emir nego Ante.

Kosor: Eh dosta mi je za danas i šeika i Emiranta.