Skoči na glavni sadržaj

Uzmimo Vakulu za ravnatelja. HRT-u ionako samo nebo može pomoći

Wikiweek

Izdanje:

Ured ministrice kulture pored Botaničkog vrta. Ptice cvrkuću, ali ih nitko ne čuje jer su prozori hermetički zatvoreni. U pozadini lagano mrmlja radio, televizor je uključen bez tona, lončanice se lagano ljuljaju na udaru zraka iz klima uređaja. Na stolu velika zdjela svježeg voća. Prisutni: Andrea Zlatar Violić, ministrica kulture, Vesna Pusić, ministrica vanjskih poslova i potpredsjednica HNS-a i Srećko Ferenčak, tajnik HNS-a

Zlatar Violić: Dobro, dozvolite da krenemo. Ferenčak: Da, krenimo, Ratko je već nestrpljiv, čeka naš prijedlog. Zlatar Violić: Vesna, možda da vi date neku uvodnu riječ. Pusić: Hvala Andrea, ali bit ću kratka. Dakle, ponavljam: izjava predsjednika Josipovića da bi i “Čačić i HNS i Vlada trebali dobro razmisliti može li prvi potpredsjednik nastaviti obavljati svoju dužnost” je na tragu mog stava. Ona je moj stav. Zlatar Violić: Vesna, dozvolite, ne raspravljamo o predsjedniku nego o HRT-u. Pusić: Dobro, svejedno, bit ću opet kratka. EU komisija je zabrinuta poštujemo li demokratske standarde, a ja sam, razumije se, rekla da poštujemo. Ne očekujem tu nikakve probleme osim jednog - da napokon odaberemo svog kandidata. Ferenčak: Je li to usuglašeno s koalicijskim partnerom? Zlatar Violić: Je Srećko, pa već se sedam mjeseci usuglašavamo. Ferenčak: I što je usuglašeno? Zlatar Violić: Pa da HRT spada u naš resor i našu kvotu. Ferenčak: Odlično! Pusić: Što odlično? Ferenčak: Onda stavljamo malog Bruna. Zlatar Violić: Kojeg Bruna? Ferenčak: Kovačevića. Bruna Kovačevića. Mali zna posel, vrti lovu oko malog prsta i ima bogami veliku podršku. Pusić: Dragi kolega, ali nije li on naslijeđeni kadar iz vremena HDZ-a? Ferenčak: Je, ali on je naš dečko, iz skijanja. I Ante Kostelić je za njega. Pusić: Dajmo se sad svi smirimo. Duboko udahnimo i idemo ispočetka. Andrea – tko su naši kandidati? Zlatar Violić (zamišljeno): Kandidati? Kandidati su Sibila, Visković i Lederer. Pusić: Nee, nee, to je za Hrvatsko narodno kazalište. Nego koji su kandidati za HRT? Zlatar Violić: Ahm, da. Kandidati su: Nebojša Gladović i Dario Vladimir Josić. Ali ne zaboravimo i Damira Novinića. Pusić: Nikad čula. Ferenčak: Evo vidiš, a svi ste čuli za malog Bruna Kovačevića. Onda izaberimo njega. Ili bar Novinića. Pusić: Ne možemo njega Srećko, treba nam naš čovjek, a ne HDZ-ov. Zlatar Violić: A imamo i ovog malog Domagoja. Ferenčak: Burića? Pa on je čovjek za sve sisteme. Zlatar Violić: Nee Burića. Novokmeta. Ferenčak: Koji je sad taj? Pusić: Je li to onaj mali koji u Dobro jutro Hrvatska sekundira Blaženki Leib? Zlatar Violić: Ne, to je urednik Briljanteena. Ferenčak: Pa to je isti čovjek. Pusić: Ima li neku preporuku? Zlatar Violić: Ima. Od Duke iz Novinarskog društva. Ferenčak: Sav se tresem od toga. Pusić: To je dobro. Ima li tu neki primjedbi, mailova, sukoba interesa? Ferenčak: Paa, nema, osim eventualno sukoba na relaciji Briljenteen – Dobro jutro Hrvatska. Zlatar Violić: Dobro, ako smo se složili da je taj Novokmet naš čovjek, da nazovem Ratka. Pusić: Samo ga ti nazovi, ja ne bih, molim te. Ferenčak: Bome, ni ja ga ne zovem ako ne predlažemo Bruna ili Novinića. Zlatar Violić (uzima mobitel i zove): Halo šefe, gdje ste. Čačić: Evo me po Zagrebu. Vozim. Zlatar Violić: Onda neću smetati. Čačić: Ma ne smetaš, javim se ja tako po sto puta u vožnji. Što ima? Zlatar Violić: Evo izabrali smo našeg čovjeka za ravnatelja HRT-a. Čačić: Znači, jesmo ga. Kojeg? Novinić ili mali Bruno. Zlatar Violić: Nije Novinić, nije ni Bruno. Domagoj Novokmet. Čačić: Domagoj kaj? Zlatar Violić: Novokmet. Čačić: Nikad čuo. Je li naš? Zlatar Violić: Kažu da jest. Čačić: Onda dobro, javite Zoranu pa idemo u proceduru. Pusić: Premijeru, javljam vam da imamo novog ravnatelja HRT-a. Milanović: Znam, imamo Radmana. Pusić: Ne, ne, kakav Radman. Govorim o v. d.-u. Imamo mi u HNS-u svog čovjeka. Milanović: Ne valjda Bruno? Pusić: Nije Bruno nego Domagoj. Milanović: Onaj što glumi kraljeve? Pusić: Ne, nego onaj iz Briljanteena. Milanović: Ne pratim Briljanteen. Pusić: Bude on i u Dobro jutro Hrvatska, mlađi dečko s bradicom. Milanović: I to je vama rješenje za v. d. glavnog ravnatelja HRT-a s 3500 tisuća zaposlenih? Mogli ste predložiti i Ivu Šulentić. Vesna, molim Vas, nazovite mi malo Galića. On je u Parizu, radi za nas kao veleposlanik. Možda on ima neku bolju ideju. Ipak je godinama vodio HRT. Pusić: Jesam, već sam ga zvala. Milanović: I što kaže Mirko? Pusić: Da za glavnog ravnatelja uzmemo Zorana Vakulu. Milanović: Ali on je meteorolog. Pusić: Galić misli da nam u sređivanju stanja na HRT-a samo nebo može pomoći.