Skoči na glavni sadržaj

Berislav Jelinić kupio žig Nacionala

Saša Vejnović

<p>Uvjeren da svaki pravi novinar mora biti pošten prema sebi, iskren prema čitateljima, odan činjenicama, nepokolebljiv u otkrivanju istine. Društvo treba prave novinare, u to nema sumnje. Treba se nadati da će doći vrijeme kad će ih ponovno trebati i vlasnici medija</p>

berislav-jelinic-kupio-zig-nacionala-1670-1680.jpg

Berislav Jelinić
Foto: screenshot youtube.com

Berislav Jelinić, nekadašnji novinar tjednika Nacional, kupio je žigove izdanja NCL grupe pokojnog Ive Pukanića i do kraja ove godine namjerava pokrenuti tiskani Nacional, njegov internetski portal, a vjerojatno i magazin Extra, doznaje Forum.tm iz pouzdanih izvora. Jelinić je kupio i uvezanu arhivu novina koju je također prodavao stečajni upravitelj NCL grupe Nebojša Antolić, pa je tako neprodana ostala jedino fotoarhiva koja bi mogla svršiti u Hrvatskom državnom arhivu.

Vlasnik žiga ima pravo izdavati novine pod tim imenom (ili obavljati bilo koju drugu iz registriranih djelatnosti) do 2017. godine, do kada su registrirani u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo.

Da je novac za žigove već uplaćen potvrdio nam je i Antolić, ali nije nam htio otkriti ime tvrtke koja ih je kupila. “Dobio sam neke ponude koje sam predstavio vjerovnicima na Skupštini i oni su ih prihvatili. O cijeni ne bih, mogu samo reći da su iznosi znatno manji od onoga što sam tražio”, kaže Antolić koji je prvotno Nacionalovu ostavštinu prodavati preko internetskog oglasnika za - automobile.

“Zapravo nisam ni očekivao da ću ih tako prodati, ali nešto sam morao učiniti. Za oglase u novinama nisam imao novca, pa sam odlučio staviti to na autooglasnik, nadajući se da ću tako privući pažnju zainteresiranih”, priča nam Antolić, kojemu se naum i ostvario. O otužnoj prodaji ostavšitine NCL grupe već su u nekoliko navrata pisali mediji, no nije se pojavio kupac koji bi ponudio traženi iznos. A za žigove je Antolić tražio 250 tisuća kuna (plus PDV), dok je za svaki uvezani primjerak novina tražio sto kuna.

Neprodana je tako ostala samo još NCL-ova fotodokumentacija, a sve su prilike da će tako i ostati. Nekadašnji fotoreporteri NCL-ovih izdanja tvrdili su da Antolić ne može prodavati fotografije bez njihovog dopuštenja jer su oni nositelji autorskih prava, a upravo iz tog razloga za njih nije bio zainteresiran ni Jelinić.

Antolić je za fotografije pohranjene u 40 kartonskih kutija tražio 150 tisuća kuna (takđer bez PDV-a), a za oko osam milijuna fotografija u digitalnom obliku (na serverima) tražio je 750 tisuća kuna. Na kraju ih je ponudio Hrvatskom državnom arhivu u kojem još uvijek nisu sigurni hoće li ih preuzeti. "Obavili smo stručni nadzor i pregledail gradivo, no odluku još nismo donijeli. Nije to jednostavno, što zbog naših kapaciteta, što zbog pravnih propisa", kaže Vlatka Lemić, ravnateljica Hrvatskog državnog arhiva koji trenutno raspolaže s oko milijun i pol fotografija i slovi kao najveća fototeka u Hrvatskoj. 

Ukoliko stručnjaci HDA ocijene da se u slučaju NCL-ovih fotografija radi o arhivskom gradivu, predložit će se neko rješenje, no konačna odluka morat će se donijeti u dogovoru s Ministarstvom kulture. No, ukoliko bi HDA i iskazao interes za Nacionalove fotografije, vjerovnici NCL grupe ne bi od toga zaradili ni kunu, jer Arhiv tu građu ne namjerava kupiti.