Skoči na glavni sadržaj

Povjerenstvo pokrenulo postupak protiv Plenkovića zbog sumnje u sukob interesa

povjerenstvo-pokrenulo-postupak-protiv-plenkovica-zbog-sumnje-u-sukob-interesa-6988-9496.jpg


Foto: FaH

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u petak je pokrenulo postupak protiv premijera Andreja Plenkovića jer javnost i nadležna tijela prilikom imenovanja Igora Pokaza za veleposlanika u Velikoj Britaniji nije obavijestio da se radi o njegovu vjenčanom kumu.

Zamjenik predsjednice povjerenstva Davorin Ivanjek rekao je kako je Plenković prilikom izbora karijernog diplomata Igora Pokaza za veleposlanika u Velikoj Britaniji trebao javnost obavijestiti da se radi o njegovu vjenčanom kumu, te je na primjeren način to trebao dati do znanja i tijelima koja su sudjelovala u donošenju te odluke.

Plenković je, smatra Ivanjek, trebao upoznati članove Vlade, koji pripremaju prijedlog za imenovanje te osobe na prijedlog Ministarstva vanjskih i europskih poslova, da se radi o interesno povezanoj osobi. Uz to, trebalo je na tu činjenicu obavijestiti i saborski Odbor za vanjske poslove, koji o tom pitanju daje svoje mišljenje.

Ivanjek je rekao da je Plenković s time trebao upoznati i predsjednicu Republike Kolindu Grabar-Kitarović, koja daje svoj supotpis na imenovanja veleposlanika.

Stoga je, ocijenio je Ivanjek, Plenković prekršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa.

Ivanjek je također najavio da će povjerenstvo od ustavno-pravnih stručnjaka zatražiti mišljenje je li se Plenković mogao izuzeti od supotpisivanja odluke o imenovanju Pokaza za veleposlanika, iako je procedurom propisano da veleposlanike prethodno supotpisuje premijer, a konačnu odluku donosi predsjednica Republike.

Javio se i sam Plenković koji je, kako prenosi N1, ponovio tvrdnju koje ponavljaju članovi HDZ-a u posljednje vrijeme, a ona ukratko glasi da je Povjerenstvo otišlo predaleko. "Povjerenstvo treba raditi u skladu sa Zakonom, ali moramo gledati načelo svrsishodnosti. Ovo je primjer, imamo prijavu političke stranke za nešto banalno, otvarati po takvoj temi postupak mi se čini suvišnim i ne mislim da je korisno za opću klimu", kazao Plenković mantru koju članovi njegove stranke sve češće izgovaraju.