Skoči na glavni sadržaj

Veliki Bora Todorović otrčao svoj posljednji krug

Bora Todorović, jedan od najvećih glumaca bivše Jugoslavije, preminuo je danas u 84. godini. Todoroviću je nedavno operirano slijepo crijevo, nakon čega je pao u komu iz koje se više nije probudio. 

Iako je glumio u brojnim kazališnim predstavama i mnogim filmovima, publika ga se vjerojatno najbolje sjeća po ulozi Đenke u filmu "Maratonci trče počasni krug". Kazališnu karijeru započeo je u Beogradskom dramskom pozorištu, a 1957. godine radio je u Hrvatskom narodnom kazalištu. Po porvatku u Beograd 1961. glumio je na sceni Ateljea 212 do 1983. godine, a nakon osnivanja Zvezdara teatra bio je član tog kazališta. 

Osim po liku Đenke, publika će ga pamtiti i po ulogama u "Balkan ekspresu", "Domu za vješanje", "Balkanskom špijunu", "Profesionalcu" ili u serijalu "Vruć vetar". Prije dvije godine objavio je da se povlači iz svijeta glume. "Ne mogu više. Dosta je. Ne da ne mogu fizički i mentalno nego mi je, pravo da vam kažem, malo dosadilo. Dugo sam u tom poslu i vidim da neki lep život prolazi pored mene. Ima lepog života i bez glume. Ovako sam samo fokusiran na to. A tu sam neki put zadovoljan, neki put nezadovoljan... A nije ni pristojno više, pravo da vam kažem. Dosta je bilo, i previše. Nemam neki naročit motiv", izjavio je krajem 2012. Todorović u jednom intervjuu.