Skoči na glavni sadržaj

Manifest žena Europe: Moje tijelo, moja prava!

manifest-zena-europe-moje-tijelo-moja-prava-6932-9363.jpg manifest-zena-europe-moje-tijelo-moja-prava-6932-9365.png

Potpisnice pozivaju sve europske vlade i Europsku komisiju da uspostave i garantiraju uvjete kojima se štite i unapređuju prava žena, uključujući pravo na izbor
Foto: Ogólnopolski Strajk Kobiet

Tekst je objavljen u petak u francuskom tjedniku Le Nouvel Observateur kao i onaj prije 47 godina
Foto: 343manifesto.eu

Zabrinute zbog "jačanja nacionalizma i konzervativizma" i "nazadovanja" kada je riječ o pristupu pobačaju, 343 žene iz 28 europskih zemalja objavile su u petak "manifest" za "pravo na siguran i legalan pobačaj u cijeloj Europskoj uniji".

Potpisnice, među kojima su feminističke aktivistkinje, sveučilišne profesorice, "obične građanke" i mnogobrojne zastupnice, posebno s ljevice i iz redova Zelenih, žele na taj način odati počast poznatom manifestu kojim su 343 Francuskinje 1971. priznale da su počinile pobačaj što je u to vrijeme u toj zemlji bilo nezakonito.

Pod nazivom "Moje tijelo, moja prava", tekst je objavljen u petak u francuskom tjedniku Le Nouvel Observateur kao i onaj prije 47 godina.

"Pravo na siguran i legalan pobačaj izboreno je nakon teške borbe u mnogim europskim zemljama, no u drugima, neke žene i dalje nemaju izbor kada je riječ o njihovu vlastitu tijelu", navodi se u manifestu.

Potpisnice pozivaju sve europske vlade i Europsku komisiju da uspostave i garantiraju uvjete kojima se štite i unapređuju prava žena, uključujući pravo na izbor.

"Putem ovog apela, odbijamo pokleknuti pred regresivnim politikama na kontinentu", poručuju 343 potpisnice, ističući da pobačaj nije "ni hir niti opcija, nego nužnost".

Kritiziraju također nedavnu izjavu pape Franje, koji je u usporedio pobačaj s angažiranjem "plaćenog ubojice". To je "novi dokaz opasnosti s kojim je suočeno to esencijalno pravo", upozoravaju.

„Nejednakost je neprihvatljiva, kao i tišina kojom je okruženo negiranje fundamentalnih prava žena u EU“, navode potpisnice.

Žene u Europi moraju imati ista seksualna i reproduktivna prava, prava na izbor, kao i pristup zdravstvenim ustanovama, kontracepcijskim sredstvima te pravo na abortus bez odredbe o prigovoru savjesti, ističe se u manifestu.

„Pozivamo države članice Europske unije i Europsku komisiju da osiguraju politička i financijska sredstva za pristup sigurnom i legalnom pobačaju za sve žene u Europi i šire, i da snažno osude regresivne i represivne namjere, zakone i politike kojima se ograničavaju prava žena na abortus i izbor“, zaključuju 343 Europljanke u svojem proglasu.

Manifest je potpisalo i 14 žena iz Hrvatske, među kojima Rada Borić (Nova ljevica), Bojana Genov i Mirjana Kučer (Ženska mreža Hrvatska) i Lujana Paraman (Građanska akcija Trogir).

Pobačaj je legalan u većini europskih zemalja, uz nekoliko iznimki. U Irskoj se upravo liberalizira nakon što je to prihvaćeno na referendumu u svibnju.

U Sjevernoj Irskoj pobačaj je ilegalan, čak i u slučaju silovanja, incesta ili deformacije ploda. Dopušten je samo ako trudnoća ugrožava život majke. Kažnjiv je doživotnim zatvorom.

Poljska dopušta pobačaj samo u slučaju silovanja, incesta, opasnosti po život majke ili nepovratne deformacije ploda. Početkom 2018. konzervativci su pokušali uvesti dodatna ograničenja što je izazvalo velike prosvjede u zemlji.

Pobačaj je u potpunosti zabranjen u Andori, na Malti, u San Marinu i Vatikanu.