Skoči na glavni sadržaj

Sindikalnih akcija neće biti, pružit će se pravna pomoć svima kojima treba

Saša Vejnović

<p>Uvjeren da svaki pravi novinar mora biti pošten prema sebi, iskren prema čitateljima, odan činjenicama, nepokolebljiv u otkrivanju istine. Društvo treba prave novinare, u to nema sumnje. Treba se nadati da će doći vrijeme kad će ih ponovno trebati i vlasnici medija</p>

sindikalnih-akcija-nece-biti-pruzit-ce-se-pravna-pomoc-svima-kojima-treba-1760-1771.jpg

Uručeno je 16 rješenja o otkazima, a planira se otpuštanje ukupno 31 zaposlenika
Foto: Glas Istre

"Dok sam ja tu neće biti otkaza. Imao sam strašno problematične situacije u sistemu Puljanke, to vi jako dobro znate jer ste o tome izvještavali, a nitko nije dobio otkaz. Dakle, ne mislim da sam od Boga dan da u gradu u kojem živim i u kojem se srećem sa svima vama, u kojem mi dijete prijateljuje s vašom djecom, mogu mrtav 'ladan dijeliti otkaze. Da kupujem novinu u, primjerice Osijeku, onda bih došao tamo i rekao upravi: 'Čuj, riješi se 50 posto ljudi", sjednem u auto i vratim se».

Ove je riječi izgovorio Albert Faggian u veljači 2010 godine, na redakcijskom sastanku zaposlenika Glasa Istre. Bilo je to njegovo prvo obraćanje zaposlenicima novina kojima je postao vlasnik.

U utorak, nešto više od četiri godine nakon tog famoznog govora, uručeno je 16 rješenja o otkazima, no u planu je otpuštanje ukupno 31 zaposlenika istarskog dnevnog lista. Među onima koji su na popisu za otkaze nalaze se i aktualni i bivši sindikalni povjerenici, predsjednik ogranka Hrvatskog novinarskog društva, radnice koje su na porodiljnom ili su na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći, među njima ima i samohranih majki…

Ovi otkazi nikome nisu iznenađenje jer su najavljeni još prije pola godine no iz nepoznatog razloga nisu se proveli u djelo. U međuvremenu su zaposlenici podigli kaznenu prijavu protiv Faggiana i Slavena Žmaka zbog sumnje da su nesavjesnim poslovanjem nanijeli štetu Glasu Istre. Nedugo potom u tvrtku je stigao novac kojim su isplaćene plaće i dio dugova, no njegovo porijeklo zaposlenicima nije poznato. Slučajno ili ne, nakon tog su događaja krenule pripreme za konačno otpuštanje.

Još je u veljači Glas Istre zapošljavao 107 radnika, no sindikalni povjerenici procjenjuju da ih je danas oko 80. Sindikalnih akcija zbog otkaza neće biti, no pružit će se pravna pomoć svima koji otkaze budu pokušali sudski osporiti.

Uprava Glasa Istre donijela je 8. travnja plan zbrinjavanja viška radnika koji predviđa otkaze za 31 radnika, od novinara, grafičkih urednika, grafičkih tehničara, lektora, redaktora, web operatera, samostalnih propagandista, dizajnera, referenta za oglase, administratora, skenerista… “Glas Istre su posljednjih mjeseci napuštali i radnici koji su bili izuzeti iz programa zbrinjavanja viška radnika - zapravo zaštićeni od otkaza - poput zamjenika glavnog urednika. Međutim, Uprava nije smatrala da zbog toga treba pomicati listu otkaza u korist radnika koji svojim dohotkom poslodavcu predstavljaju daleko manji trošak”, kaže se u priopćenju sindikalnih povjerenika i predsjednika podružnice HND-a Glasa Istre.

Dodaju da su tijekom pregovora s Upravom nudili smanjenje plaće, no to ih nije zanimalo. “Očito loši poslovni rezultati nisu jedini razlog masovnom otpuštanju. Zato nas i ne čudi što još od 4. travnja čekamo odgovor Uprave na pitanje otkud novac za isplatu zaostalih i novih plaća te za podmirenje dijela duga prema Novom listu. Jer, ako su u pitanju prihodi od povećane prodaje novine ili marketinških aktivnosti to znači da bi time i prestala potreba za Programom zbrinjavanja viška radnika”, poručuju sindikalisti.