Skoči na glavni sadržaj

Bruce Willis iz našeg sokaka: Svijet treba početi spašavati na vrijeme

bruce-willis-iz-naseg-sokaka-svijet-treba-poceti-spasavati-na-vrijeme-7398.jpg

Igor Štagljar, VSZ = vrhunski svjetski znanstvenik
Foto: Facebook

Na početku objašnjenje kratice: VSZ = vrhunski svjetski znanstvenik.



NA PRVOJ LINIJI SPAŠAVANJA SVIJETA



2.4.2020. – intervju na N1 s VSZ-om Igorom Štagljarom, molekularnim biologom iz Toronta; dva mjesta koja bih podvukao:



a) "Situacija u SAD stvarno nije blistava, pogotovo u NY-u, a glavni razlog je tome što je savezna vlada na čelu s predsjednikom Trumpom sve do prije sedam dana totalno ignorirala ovu pandemiju. Nadalje, SAD su se vrlo loše pripremile za ovu pandemiju, znači postoji akutni nedostatak testova, zaštitne opreme, ventilatora odnosno respiratora i upravo zbog toga što u vrhu američke politike do prije tjedan dana nikoga nije bilo briga što se virus Sars-CoV-2 eksponencijalno širio."



b) "Govorimo negdje oko 6 mjeseci, možda čak i malo ranije, jer smo napravili već neke preliminarne eksperimente, koji su se pokazali pozitivni, to je bilo napravljeno prije jedno 2-3 tjedna, znači mi smo na tome počeli raditi već negdje prije 2 mjeseca, jer smo u biti uvidjeli da će SARS-CoV-2 postati pandemija, i ja u mojoj grupi imam jednog znanstvenog suradnika, jednog od najiskusnijih mojih znanstvenih suradnika, koji je porijeklom iz Wuhana, radi se o doktoru Zhong Yao, koji je u biti razvio tu 'Simple' metodu, i on je rekao: 'Šefe, ja bih htio tu metodu pokušati razviti kao test za detekciju antitijela direktno u serumu." I on je napravio par eksperimenata i to je odmah funkcioniralo, mi smo odmah napisali par velikih projekata, dobili novce u roku od 7 dana, jel' vidite kako se svijet mobilizirao, cijela znanstvena zajednica se mobilizirala kako bi mogla pomoći na neki način, svaki laboratorij dati svoj prilog u istraživanju ovog virusa, koji je do sada izazvao stvarno ogromnu pandemiju."



SKOCKAJTE SE, KAKVA SAD SPAŠAVANJA SVIJETA!



25.2.2020. – fejs status (široko prenesen po hrvatskim medijima) VSZ-a Igora Štagljara, molekularnog biologa iz Toronta; dva mjesta koja bih podvukao:



a) "Premo gore navedenim brojkama, sansa da u Wuhanu budete inficirani Covid-19 virusom je samo 0.7%, sto implicira da je 99.3% sanse da Vas virus ipak nece inficirati.

Na tih 0.7% tek idu postotci – ako imate 85 godina, imate 0.7% sanse da ce Vas inficirati Covid-19, a cak i ako Vas inficira imati ce te 0.103% sanse umrijeti od infekcije putem Covid-19. To implicira da je sansa da necete umrijeti od tog virusa cak 99.897% !

Ako ste pak stari 45 godina, te dvije sanse pomnozene iznose 0.0028% da ce Vas Covid-19 ubiti, sto implicira da je 99.9972% sansa da Vas ipak nece ubiti."



b) "Dakle, kada bi poredali 100,000 Kineza, samo 5.5 (ajde da zaukruzimo 6) ce biti inficirano Covid-19 virusom, dok njih 9,994 nece.

POANTA CIJELE PRIČE:

DA, OPASNOST POSTOJI, NO POTPUNO JE NEPOTREBNO STVARATI OVAKVU PANIKU! ZATO, APEL MEDIJIMA – DAJTE SE, MOLIM VAS, MALO SKOCKAJTE!"



SLANINA U OBRAZIMA



20.3. Štagljar je svoj status editirao tako što je dopisao (nitko izgleda nije primijetio, nije bilo osvrta na to):

"P.S.

U gore navedenoj racunici nije uzeta u obzir progresija sirenja Covid-19 virusa, a ta brojka se eksponencijalno povecava svaki dan."



Prvo što ovdje bode u oči je kontradikcija, skakanje samome sebi u usta, na bazi dibidus pogrešne procjene dane 25.2. autoritarnim tonom VSZ-a, kada je o relativnim brojkama tada trenutnog stanja u Wuhanu (po sebi pretpostavimo da točnima) govorio kao o općim brojkama budućih šansi za zarazu ili smrt od virusa. Čega je pokazao da je i sam svjestan editom od 20.3. Nije toliko sramota zajebati se u ovoj procjeni; 25.2. nismo još znali što će biti, malo tko je bio pametniji i bolji prorok od Štagljara, okliznuće u prognozama je tu nešto za dogoditi se svakome, pa evo i onima kojima se dogodi autoritarnim tonom VSZ-a (iako onda jest malo veća sramota da se jedan VSZ zajebe tako pacerski, početnički, kardinalnim brkanjem brojki sinhronog akorda i dijakronije buduće vjerojatnosti – i propustom onoga o čemu nam svi naši VSZ-ovi danas toliko sole, da smo znanstveno nepismeni jer ne razumijemo intuitivno eksponencijalni rast).



Treba ipak ponešto slanine u obrazima za dociranje potom opet autoritarnim tonom VSZ-a o posljedicama ignoriranja pandemije i neuzimanja na vrijeme u obzir njene eksponencijalne progresije. Dobro, zajebao si se, sve u redu, nismo ni mi nužno bili pametniji taj čas, ali barem nemoj onda sada praviti izraz lica kao da je tebi, VSZ-u, to oduvijek poznato, a jedino je politička i opća neznanstvenost propustila računati s eksponencijalnim širenjem.



No, hajde da i stavimo na stranu aspekte autokontradikcije i hipokrizije. Ono što ja tu ultimativno ne razumijem: kako je VSZ iz našeg sokaka sa svojim timom iz Toronta još prije 2 mjeseca, po samosvjedočenju, uvidio da će SARS-CoV-2 postati pandemija – za staviti se autoritetom VSZ-a poput Bruce Willisa na ratnu frontu obrane svijeta ključnom ulogom u upravo onoj općepriznato ključnoj stvari (kako na vrijeme detektirati zaraženost kod asimptomatskih, da oni bez virusa mogu na šljaku, a oni s njim ne širiti ga dalje) – ako je još prije mjesec i osam dana istim tim autoritetom VSZ-a objašnjavao svim neznalicama da se skockaju jer ni govora o pandemiji i šanse da se bilo tko od nas zarazi, čak ako virus dođe kod nas, ne prelaze 0.7%, s letalitetom od 0 do 0.1% ovisno o dobi, i umnoškom vjerojatnosti čiji limes konvergira u nulu?



Uz dužno poštovanje prema VSZ epoletama - evo ne razumijem, neka mi netko objasni ako je skužio. 

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2020. godinu