Skoči na glavni sadržaj

Iz Plenkovićeve druge Vlade 'odletio' Barišić

iz-plenkoviceve-druge-vlade-odletio-barisic-5753-7194.jpg

Premijer je zahvalio ministru znanosti i obrazovanja Pavi Barišiću na suradnji te dodao kako je Barišić predano radio i napravio sve u okviru programa Vlade
Foto: FaH / Lana Slivar Dominić

 Premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković u četvrtak navečer predstavio je nove ministre, rekavši da će u Saboru za potpredsjednika Vlade i ministra graditeljstva biti predstavljen Predrag Štromar, za ministricu znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, za ministra pravosuđa Dražen Bošnjaković, za ministra unutarnjih poslova Davor Božinović, za ministra zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić, za ministra rada i mirovinskog sustava Marko Pavić, a Lovro Kuščević za ministra uprave.

 U izjavi novinarima nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a premijer Plenković je istaknuo da je završen proces konzultacija koji su imali sa svojim partnerima (HNS-om) te da su dogovorili popunjavanje Vlade RH novim ministrima koji će tijekom sutrašnjeg jutra biti predstavljeni na relevantnim odborima Hrvatskoga sabora.

 Nakon toga očekuje se da tijekom dana kada se cijela ta procedura dovrši, bude i glasanje i da cijela Vlada bude kompletirana. 

 Predrag Štromar će postati potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva, prof. Blaženka Divjak ministrica znanosti i obrazovanja, Davor Božinović postat će ministar unutarnjih poslova.

 Dražen Bošnjaković postat će ministar pravosuđa, Tomislav Ćorić postat će ministar zaštite okoliša i energetike, Marko Pavić postat će ministar rada i mirovinskog sustava, i ministar uprave bit će Lovro Kuščević.

 Za Marka Pavića premijer je novinarima rekao da je jako dobar i da će ga upoznati, jer vidi da ga ne znaju.

 Na pitanje novinara koliku podršku ima u Hrvatskom saboru, odnosno koliko ruku, premijer Plenković je odgovorio: "Vidjet ćete sutra. Dovoljno".

Upitan na koliko minimalno računa, Plenković je novinarima rekao da znaju kolika je većina te da pretpostavlja da su svi dovoljno ozbiljni.

 "Znate kolika je većina. Pretpostavljam da smo svi dovoljno ozbiljni i da cijeli proces koji smo vodili je takav da ako predlažete ovoliki broj ministara, onda imate ruke", istaknuo je predsjednik Vlade i HDZ-a Plenković  nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a koja je trajala oko sat vremena. 

Na pitanje novinara hoće li za imenovanje novih ministara imati podršku svih onih saborskih zastupnika koji su digli ruku kada se glasalo za novog predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, odgovara da je to nebitno."Nebitno je tko će sve sutra dignuti ruku. Ono što je važno je da imamo većinu za izbor novih ministara, da okončamo ovaj proces upravo onako kako sam kazao i najavio, a to je da na prvoj sjednici Sabora nakon drugog kruga lokalnih izbora predstavimo ministre i da Hrvatska se okrene onome što je bitno - a to je gospodarski rast i razvoj", poručio je.

"Moja poruka svima je - odgovornost HDZ-a kao najveće, najsnažnije političke stranke u Hrvatskoj je održati političku stabilnost, funkcioniranje institucija, okrenuti se boljitku svih naših ljudi, provoditi program Vlade. Ispružena ruka koju smo dali nizu parlamentarnih stranaka da se uključe u taj proces je tu i smatram da je nakon jednih parlamentarnih izbora, drugih, dva kruga lokalnih izbora, sada vrijeme da se okrenemo poslu i da institucije i političke stranke rade ono za što postoje", dodao je.

Kazao je i da micanje ministra znanosti i obrazovanja Pave Barišića nije bio HNS-ov uvjet za suradnju. "Razgovarali smo, zahvalio sam mu na suradnji, cijeli njegov doprinos, mislim da se izuzetno trudio, dao je svoj obol. Čovjek koji je dio karijere proveo i ranije u Ministarstvu znanosti i sve što je napravio, napravio je u najboljoj vjeri i u skladu s našim programom Vlade", rekao je Plenković o Barišiću.  

Na pitanje preuzimaju li novi ljudi provedbu kurikularne reforme, odgovorio je da to nije bila tema razgovora. "Politika Vlade je jedna politika. Jedna Vlada, jedan program, dogovori i konsenzus o onome što je bitno za Hrvatsku - a to je budućnost. Sve ove špekulacije koje čitate nisu bile niti predmet razgovora, niti su predmet moga interesa. A to što postoji puno aktera koji bi se veselili da nešto ne uspije, pa da Hrvatska ide u destabilizaciju, taj film dok sam ja na čelu HDZ-a i Vlade, neće gledati", poručio je.

Upitan čime može garantirati građanima da će Vlada s HNS-om biti dugotrajnija od Vlade s Mostom, čelnik HDZ-a je odgovorio: "Ozbiljnim radom, onim što možete i sami pratiti a to su vam trendovi koji su pozitivni u gospodarstvu, način na koji pristupamo rješavanju problema, odgovornosti i dogovoru i povjerenju koje smo upostavili s našim kolegama". Smatra i da će birači HDZ-a "jako dobro" reagirati na suradnju s HNS-om jer, rekao je, birači HDZ-a dugo nisu imali predsjednika države, predsjednika Sabora i predsjednika Vlade, 19 od 21 ministra i gradonačelnika Splita.

Vrijeme je za političke iskorake na hrvatskoj političkoj sceni

Politički nebitnom pitalicom ocijenio je tvrdnju novinara da je on sada u vezi s nekim (HNS) tko je bio u vezi s nekim drugim i prevario ga (SDP)  te pitanje gdje mu je garancija da za šest mjeseci neće doživjeti istu sudbinu. "Bitni su mandati, koji su, kao što znate, prema našim propisima neopozivi. Bitne su odluke političkih stranaka, onih koji su odgovorni, oni koji su lideri, da preuzmu odgovornost za ono za što su se u izborima natjecali", kazao je.

 Dodao je i da "ta vrsta retorike - je li to neka politička trgovina, kako se nešto moglo ili nije - jednostavno ne stoji" te poručio kako je vrijeme za političke iskorake na hrvatskoj političkoj sceni. "Ovo je 2017. godina. Hrvatska treba zrelo, tolerantno, uključivo društvo gdje unatoč različitim svjetonazorima možemo postići dogovor i konsenzus o bitnim pitanjima za zemlju. I to je ono što je važno, i to je ono što je ključno. I zato je ova poruka ovakvog dogovora po meni zdrava za hrvatsku demokraciju, za dijalog i za napredak zemlje u cijelosti", istaknuo je.

 "Politika vlade je jedna politika - jedna Vlada, jedan program. Odgovornost HDZ-a kao najjače stranke je osigurati stabilnost države i funkcioniranje i institucija na dobrobit svih građana Hrvatske. Nakon niza izbora vrijeme je da se okrenemo poslu", dodao je.

 Istaknuo je da je HNS zadovoljan raspodjelom.

 "Postoji puno aktera koji bi voljeli destabilizaciju, ali taj film dok sam ja na čelu vlade i HDZ-a neće gledati", poručio je Plenković.

 "Kolege iz HNS-a će sudjelovati u radu Vlade s ciljem dobrobiti za zemlju. Važno je da u različitim svjetonazorima možemo imati konsenzus o bitnim pitanjima za ovu zemlju", zaključio je premijer.

  Sjednica Predsjedništva HDZ-a održana je sinoć u Središnjici HDZ-a nakon što je premijer Plenkovića sa suradnicima tijekom dana u Banskim dvorima razgovarao s predstavnicima stranaka i saborskim zastupnicima o potpori, nakon što je potporu Vladi odlučio dati HNS.