Skoči na glavni sadržaj

Kalašnjikova je mučila savjest

Mihail Kalašnjikov, koji je prošlog mjeseca umro u dobi od 94 godine, borio se s vlastitom savješću zbog svog izuma - svjetski najpopularnijeg automatskog oružja koje je po njemu dobilo ime.  Iz crkvenih krugova proširila se vijest da je Kalašnjikov u svibnju 2012. godine poslao dugo emocionalno pismo patrijarhu Kirilu u kojem je potvrdio kako ima "duševne boli" zbog brojnih smrti nanesenih "njegovim" oružjem.

"Stalno mi se vraća isto pitanje na koje ne pronalazim odgovora: ako je moja puška uzela živote, može li biti da sam ja... krščanin i pravoslavni vjernik, onaj koga treba kriviti za te smrti?", napisao je slavni ruski izumitelj.

"Što duže živim, to mi se više po mozgu provlači to pitanje i to se više pitam zašto je Gospodin dozvolio ljudima da imaju sotonske želje poput zavisti, pohlepe i agresije".

Izumitelj AK- 47, popularnog automata koji je na svijetu rasprostranjen u više od 100 milijuna primjeraka, u pismu je potvrdio da je u crkvu krenuo s navršenih 91 te da se tek tada i krstio.

Predstavnik za tisak patrijarha Kirila rekao je ruskim novinama da je Kalašnjikov dobio odgovor te da mu je poručeno: "kada oružje služi da bi se zaštitila domovina, Crkva podržava i njegovog kreatora i vojnike koji ga koriste".