Skoči na glavni sadržaj

"To shvaćamo kao potvrdu da dobro radimo svoj posao"

Saša Vejnović

<p>Uvjeren da svaki pravi novinar mora biti pošten prema sebi, iskren prema čitateljima, odan činjenicama, nepokolebljiv u otkrivanju istine. Društvo treba prave novinare, u to nema sumnje. Treba se nadati da će doći vrijeme kad će ih ponovno trebati i vlasnici medija</p>

Povelju Antifašističke lige, umrljanu izmetom, nepoznati je seronja poslao i na adrese Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH, Documente i Građanskog odbora za ljudska prava, redom osnivača Antifašističke lige.

"Točno je, i mi smo dobili isto pismo kao i Sanja Sarnavka, ali i ostali osnivači Antifašističke lige. Ne znam tko je pošiljatelj, nitko još nije preuzeo odgovornost", kroz smijeh nam govori Eugen Jakovčić iz Documente, dodajući da su pošiljku shvatili kao prijetnju, ali to nisu prijavili policiji. "Ovoga puta se nismo obratili policiji. Takva količina, oprostite na izrazu, govana, često dolazi na našu adresu. Nema smisla to više prijavljivati, naprosto to shvaćamo kao potvrdu da dobro radimo svoj posao", kaže Jakovčić. 

Pretpostavlja, međutim, da bi "seronje" mogao biti inspiriran pojedinim medijima, poput portala Dnevno.hr. "Taj je portal prepun govora mržnje i mislim da se tamo roje ovakve misli, ideje i inicijative. Documenta ovakav tip prijetnji dobiva u valovima, ovisno o našim aktivnostima. Nikad ih nije ugodno dobiti i uvijek ih promatramo s gađenjem", kaže Jakovčić.

Od osnivanja Antifašističke lige, 9.svibnja, nisu primali niti jednu ozbiljniju prijetnju, ako se izuzmu tekstovi na spomenutom portalu, puni govora mržnje. "Otkad je Liga osnovana imali smo nekoliko akcija, od presice povodom izjava splitskog gradonačelnika Ive Baldasara povodom otkrivanja spomenika HOS-ovoj bojni, pa do instalacije na Trgu bana Jelačića povodom obljetnice ZAVNOH-a, kada smo posebno istaknuli dvije odluke, o ravnopravnosti spolova i o ravnopravnosti Srba i Hrvata. Imali smo još nekoliko događanja, valjda ih je sve to iziritiralo", kaže Jakovčić.