Skoči na glavni sadržaj

Uhićeni osumnjičeni za ubojstvo Slavka Ćuruvije

Saša Vejnović

<p>Uvjeren da svaki pravi novinar mora biti pošten prema sebi, iskren prema čitateljima, odan činjenicama, nepokolebljiv u otkrivanju istine. Društvo treba prave novinare, u to nema sumnje. Treba se nadati da će doći vrijeme kad će ih ponovno trebati i vlasnici medija</p>

uhiceni-osumnjiceni-za-ubojstvo-slavka-curuvije-1416-1346.jpg

Slavko Ćuruvija

Milan Radonjić i Ratko Romić uhapšeni su u utorak u Beogradu zbog sumnje da su sudjelovali u ubojstvu Slavka Ćuruvije, novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa i Evropljanina, javlja Radio slobodna Evropa. Radonjić je bivši šef beogradskog centra Državne bezbednosti (DB), a Romić bivši operativac DB-a.

Srpski mediji su proteklih dana najavljivali podizanje optužnice protiv odgovornih za Ćuruvijino smaknuće 1999. godine, a još su prije dva dana objavljena i imena osumnjičenih među kojima su bili Radonjić i Romić. 

Prema medijskim napisima Radomir Marković, bivši načelnik DB-a Srbije, sumnjiči se da je naredio ubojstvo Ćuruvije, Radonjić da je bio organizator, Miroslav Kurak, također bivši DB-ovac kao egzekutor, a Romić pomagač. Marković je trenutno u zatvoru u Požarevcu gdje izdržava 40-togodišnju zatvorsku kaznu, a Kurak je u bijegu i za njim će biti raspisana međunarodna tjeralica. 

Romić je za današnje izdanje lista Politika izjavio da očekuje da ga uhapse, ali tvrdi da nije sudjelovao u ubojstvu Ćuruvije. "Znam da ću biti uhapšen. U Beogradu sam, miran sam i staložen, mogu da me uhapse. Branit ću se istinom jer nisam sudjelovao u tome i to ću i dokazati", rekao je Romić za Politiku.

B92 javlja da uhićeni dvojac trenutno daje izjave u beogradskoj policiji, dok istovremeno traje pretres njihovih stanova. 

Ćuruvija je ubijen 11. travnja 1999. godine oko 17 sati, u središtu Beograda, ispred zgrade u kojoj je živio i u kojoj su bile prostorije marketinga Dnevnog telegrafa. U njega je ispaljeno 17 metaka, a potom i jedan metak u glavu. Na zahtjev obitelji ubrzo nakon ubojstva podnesena je kaznena prijava protiv Radomira Markovića, Milana Radonjića, Mirjane Marković i nepoznatih izvršitelja.

Marković je uhićen u veljači 2001. godine zbog ubojstva Ivana Stambolića (2000. godine) i zbog atentata na Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali (1999. godine) u kojem su poginula četiri člana Draškovićevog SPO-a. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina. Radonjiću i Romiću se još uvijek sudi na beogradskom Višem sudu za pomaganje u pokušaju ubojstva Vuka Draškovića u Budvi (2000. godine). Prvostupanjsku presudu od osam i sedam godina zatvora ukinuo je prizivni sud, pa se to suđenje mora ponoviti.