Skoči na glavni sadržaj

Obožavatelji Hasanbegovića “udarili” na nevladine udruge, medije i Srbe

Sandra Bartolović

<p>
Počinila novinarstvo s predumišljajem. Osuđena na doživotnu. Milosti ne traži, niti bi je dala.</p>

obozavatelji-hasanbegovica-udarili-na-nevladine-udruge-medije-i-srbe-4480-5253.jpg obozavatelji-hasanbegovica-udarili-na-nevladine-udruge-medije-i-srbe-4480-5255.jpg obozavatelji-hasanbegovica-udarili-na-nevladine-udruge-medije-i-srbe-4480-5257.jpg

Štovatelji ministrova lika i djela istaknuli su transparente, nesigurnom, drhtavom rukom pisane, izgubivši pritom tešku bitku s pravopisom i pismenošću
Foto: FaH / Dario Grzelj

Podupiratelji Hasanbegovića od dužnosnika Vlade i Sabora traže da "svojim utjecajem prekinu javni progon i linč kojem je već tjednima izložen ministar kulture” te pitaju "do kada ćete dopuštati ovaj medijski linč, jer vi imate mogućnost i alate to zaustaviti"
Foto: FaH / Dario Grzelj

Starija gospođa pristojno je zamolila da napišemo da ih je bilo 20 posto više, "znate, zbog kiše..."
Foto: FaH / Dario Grzelj

Pedesetak neustrašivih heroja, mučenika i šehida, prkoseći bjesomučnom vjetru i kiši, uspješno se probilo i okupilo pred crkvom Svetog Marka u znak potpore ministru kulture u Vladi RH dr. Zlatku Hasanbegoviću, tražeći od Vlade i, kako su rekli, Hrvatskog državnog sabora, da zaštiti od javnog progona i linča tog "borca za istinu, demokraciju i reforme" i jedinog od ministara koji radi svoj posao, uz, dakako, ministra branitelja Tomu Medveda.

Organizator skupa potpore, branitelj Šefik Orlić, na veličanstvenom je skupu okupio uglavnom klijentelu iz donedavno najpoznatijeg šatora u Hrvata, što ga danas ne žele čak ni u Vukovaru, te ponešto štovatelja lika i djela ministra kulture zrelije životne dobi, sve redom neprijateljski nastrojenih prema novinarima. Među pristojnijima, koje redar nije morao upozoravati da će ih zbog odnosa prema novinarima odstraniti sa skupa, bila je starija gospođa potiho moleći da napišemo da ih je bilo "20 posto više, znate, zbog kiše...". Suočeni s neprijateljskom novinarskom silom, ministrovi podupiratelji bez izuzetka su kategorički tvrdili da "svi mediji lažu i ne dopuštaju da se čuje naša istina". Zastrašujućem medijskom naoružanju od olovaka preko diktafona do kamera suprotstavili su transparente, nesigurnom, drhtavom rukom pisane, izgubivši pritom tešku bitku s pravopisom i pismenošću, a svojom nazočnošću skup su počastili i predstavnici umjetničko-intelektualne elite poput Božidara Alića i Josipa Jurčevića.

Tako je okupljeno mnoštvo moglo iščitati poruke: "Svi smo mi Zlatko Hasanbegović", "Ministre! Tvoji i naši mrzitelji su nasljednici kulturnih priredbaša sa oslobođenog SAO teritorija iz 40-ih godina. Zlatko, doktore, Zlatko ministre, ustaj, ne daj se. Narod je uz tebe!", "Gospodine ministre, Hrvati su uz vas, a protiv su jugofili, orjunaši, antifašistički floskulaši, crveni fašisti. Nećete, razbojnici!"

Šefik Orlić objasnio je novinarima da su se odlučili okupiti na Markovu trgu zbog toga što su ovdje protiv ministra Hasanbegovića prosvjedovali Kulturnjaci te da su, osim njemu, došli dati potporu i prvom potpredsjedniku Vlade Tomislavu Karamarku kojemu "ovih dana podmeću".

"Unaprijed vas upozoravam da bi među nama moglo biti provokatora, vjerojatno iz redova onih koji su prije neki dan urudžbirali nekakve potpise u Vladi. Ovo je samo potpora Zlatku Hasanbegoviću i nema nikakve veze sa strankama i udrugama", rekao je Orlić, najavivši da će pismo potpore kojim traže jasnu i glasnu javnu zaštitu ministra Hasanbegovića uručiti premijeru, potpredsjednicima i predsjedniku Sabora.

''Danas nas nije mogla spriječiti ni kiša. Ovaj skup je za našeg ministra i za sve druge domoljube koji cijene domovinu. Odlučio sam uputiti ovo pismo zbog linča tzv. Vladinih i nevladinih udruga koje ne misle dobro državi. Želimo upozoriti Vladu da se prestanu prepucavati i da krenu raditi posao. Sad je bio ministar Hasanbegović, pa zatim podmeću Karamarku. Tko je sljedeći na redu? Zar se u ovoj državi za koju su izgubljeni životi ne smije reći da smo domoljubi"', zapitao se Orlić.

"Treba biti jasno Hrvatskoj i narodima koji ovdje žive da nas ne interesiraju četrdesete godine. Jednom zauvijek trebaju shvatiti i molim roditelje da djecu uče da je Hrvatska nastala '91., a nikakve '41. Ne znaju što će, nego podmeću. Trebamo shvatiti da je ovo 2016."', ustvrdio je uz najavu da će pismo potpore "dati ministru i ostalim domoljubima i uputiti ih što trebaju raditi".

Božidar Alić odrecitirao je pjesmu "Hrvatska" Drage Ivaniševića, a ministrovi podupiratelji zapjevali su i pjesmu "Moja domovina".

Alić je pročitao i Orlićevo otvoreno pismo dužnosnicima koje moli da svojim utjecajem prekinu "javni progon i linč kojem je već tjednima izložen ministar kulture Zlatko Hasanbegović, što ne mogu mirno gledati" i u kojem se pita "zar se mi hrvatski ratnici ponovno moramo boriti za svoju državu Hrvatsku?". "Hrvatska javnost već tjednima daje neupitnu podršku ministru Hasanbegoviću pa vas pitam do kada ćete dopuštati ovaj medijski linč, jer vi imate mogućnost i alate to zaustaviti", bacio je Orlić rukavicu Vladi i Saboru.

"'Nas koji smo branili državu se demonizira. Kojim pravom oni koji su abolirani mogu imati odlučujući utjecaj na državu i medije iako kroz sve ove godine nisu svojim djelovanjem pokazali kako im je interes Hrvatske na prvom mjestu nego čine sve da bi taj interes ugrozili. Zato sam odlučio podići svoj glas. Svjedočimo i drskosti napada na na našu dragu Predsjednicu. Jesmo li došli do toga da se ne smije pokazati domoljublje jer si odmah fašist, ustaša i zločinac. Dva puta sam pokušao suicid, ali, nažalost, su me spasili. Sljedeći put kad pokušam neće uspjeti. Sve se to može podnijeti, ali skrnavljenje kostiju mojih suboraca, to ne. Nisam u rat išao radi materijalne koristi. Moja su jedina povlastica invalidska kolica i krevet za koji sam prikovan. Tražim od vas gospodo zastupnici - spriječite ovu pošast i zvijer koja je uzela maha zatrti sve hrvatsko. Spreman sam organizirati i druge mirne potpore za ministre. Sve za Hrvatsku, Hrvatsku ni za što"', nadahnuto je napisao Orlić.

Grandioznom skupu obratio se i Miro Moro iz Hrvaca, pripadnik 4. gardijske brigade, široj javnosti poznat kao branitelj koji se popeo na krov zagrebačke Gradske skupštine dok su branitelji bili zabarikaridirani u Markovoj crkvi prije nešto manje od godinu dana, koji je zapitao “zašto se javlja samo jedna, srpska manjina, ona koja živi od hrvatskih kuna, od naših poreza, od naših ljudi koje rade, zašto samo njima Hrvatska ne odgovara", dodavši kako "sve druge manjine imaju suživot s nama". "Samo se ta jedna grupa Srba na čelu sa Zoranom Pusićem i Pupovcem javlja da im nije dobar život. Zašto nas omalovažavaju? Zašto nas vraćaju u četrdesetprvu? Jer oni žive na račun četrdesetprve. Mi smo budućnost, mi smo stvarali Hrvatsku '95. i želimo da naša djeca žive tu, ostanu i rade. I zato ministar Hasanbegović ima potporu ne samo branitelja nego cijele Hrvatske", zaključio je. Jedan od sudionika skupa na to je dobacio svoj zaključak, da je "na sceni pakao koji su najavili, zar to nije jasno svima?".