Skoči na glavni sadržaj

U zagrebačkom Poglavarstvu otvorena izložba o ustaškom teroru

ezavisna Država Hrvatska je bila jedina zemlja u Evropi u kojoj su postojali logori za djecu, rekla je historičarka Nataša Mataušić na otvorenju izložbe ‘Iza žice’ 13. maja u dvorani Poglavarstva grada Zagreba. Izložbu su organizirali Savez antifašističkih boraca i antifašista RH u suradnji s Hrvatskim povijesnim muzejom i Gradom Zagreba, a čine je 24 pokretna panela s fotografijama i opisnim tekstovima.

Obraćajući se prisutnima, Nataša Mataušić je naglasila da je teror bio jedno od obilježja NDH u kojem je tokom rata djelovalo više desetina sabirnih, radnih tranzitnih i logora smrti kojima su upravljale vlasti NDH, Nijemci i Talijani.

- Tokom rata logori u NDH su često mijenjali namjenu kao i one koji su upravljali njima, tako da se ne može reći koliko ih je bilo. Ne možemo reći da li je u Sisku bio jedan ili četiri logora. Na izložbu smo nastojali uvrstiti logore po vremenu njihovog nastanka, vremenu trajanja, broju žrtava i sačuvanoj povijesnoj memoriji, s ciljem osude svih motiva koji su doveli do njihovog stvaranja, rekla je Nataša Mataušić, dodajući da su dječji logori postojali u Gornjoj Rijeci i u Sisku.

Predsjednik SABA RH Franjo Habulin ocijenio je da je autorica uspjela ispričati dio priče o logorima u NDH. Zahvalio je svim institucijama koje su pomogle da se ta izložba ostvari, izrazivši nadu da će izložba osim u Rijeci, JUSP-u Jasenovac i Šibeniku biti prikazana i u drugim gradovima.

Vesna Helfrih, šefica Ureda za branitelje i izaslanica gradonačelnika Milana Bandića, naglasila je potrebu sjećanja na žrtve Drugog svjetskog rata, ističući da je ova izložba tom pamćenju dala doprinos.

- Svaka žrtva je važna, ali moramo napomenuti da su se u Domovinskom ratu događala slične stvari i da su mnogi prošli kroz logore, rekla je otvorivši izložbu koja će se moći razgledati do 19. maja. Otvorenju su prisustvovali, između ostalih, i ravnatelj JUSP Jasenovac Ivo Pejaković i počasni predsjednik SABA RH Stjepan Mesić.

Nakon otvorenja pitali smo za komentar autoricu. - Izložba je organizirana povodom Dana pobjede i Dana Europe. Nažalost, svi su termini bili prebukirani, pa je otvaranje predviđeno za 13. svibnja. Nismo očekivali ovakvo nevrijeme koje je mnoge ljude spriječilo da dođu, što mi je žao jer mislim da je izložba kompleksna i sadržajna. Vidjela sam po ljudima da sa zanimanjem čitaju opise uz slike.

Na panelima ima mnogo fotografija iz Hrvatskog povijesnog muzeja i Spomen područja Jasenovac, kao i dokumentarne građe iz Hrvatskog državnog arhiva. Dodatna vrijednost su fotografije koje su prvi put izložene, pogotovo one koje se odnose na Gospić – Jadovno – Pag, prvi logorski sustav za masovno ubijanje ljudi. Prikazani su i crteži Krste Hegedušića, koji je tamo bio zatočenik, na kojima opisuje kakav je logor bio.

- Upozoravala sam na nedostatke u stalnom postavu JUSP-a, pa su na ovim panelima prisutne sve fotografije koje smo u postavu ranije odbijali prikazati. Iako i sada mislim da fotografije s leševima dehumaniziraju ljude, očito je potrebna katarza kako bi se ljude suočilo s tim što su i kakvi su logori bili, rekla je i ukazala da neke od slika prikazuju bratstvo u zločinima jer se na nekim od njih vidi kako su zatočenike u Jasenovac dovodili folksdojčeri koji su ih i pretresali, ukazala je Nataša Mataušić.

Habulina smo pitali kako ocjenjuje događaje organizirane povodom Dana pobjede. – Mislim da smo taj dan obilježili dostojno, sadržajno i s jasnim porukama. Zvižduka i negodovanja pojedinim uzvanicama na svečanoj akademiji u Lisinskom nije smjelo biti i to je trebalo izraziti drugačije i na drugom mjestu, rekao je predsjednik SABA RH.