Skoči na glavni sadržaj

Zorislav Antun Petrović: Vjerujem da zeleno-lijeva koalicija može i bolje

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

zorislav-antun-petrovic-vjerujem-da-zeleno-lijeva-koalicija-moze-i-bolje-7852-10725.jpg

Iskreno, očekivao sam više, mislio sam da će već nakon godinu dana od izbora, najkasnije početkom rujna ove godine gradska uprava biti u potpunosti ekipirana, no, eto, neki dan je po treći put objavljen natječaj za pročelnika Gradskog ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, popularnije zvan megaured, kaže Zorislav Antun Petrović
Foto: Facebook

Sa Zorislavom Antunom Petrovićem pred kraj godine analizirali smo dosadašnje obnašanje vlasti u Zagrebu, situaciju u stranci Zelena alternativa - ORaH, čiji je predsjednik, kao i analizirali što nas čeka u 2023. godini.

Duže od godinu i pol je prošlo od lokalnih izbora i pobjede zeleno-lijeve koalicije u Zagrebu. Jeste li zadovoljni postignutim?

U ljudskoj je naravi da nikad nismo zadovoljni postignutim, tako da je subjektivan odgovor na ovakvo pitanje uvijek negativan. Iskreno, očekivao sam više, mislio sam da će već nakon godinu dana od izbora, najkasnije početkom rujna ove godine gradska uprava biti u potpunosti ekipirana, no, eto, neki dan je po treći put objavljen natječaj za pročelnika Gradskog ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, popularnije zvan megaured. Slično je s još nekoliko ureda, no ne znam previše detalja jer nemamo redovnu koalicijsku koordinaciju, tako da većinu informacija dobijem na sastancima skupštinskog kluba koji su ipak prvenstveno tehničke naravi. Naravno, imamo puno povjerenje u koalicijske partnere iz Možemo, odnosno Zagreb je naš. Ponudili smo ideje i ljude za njihovu realizaciju, no za sad nisu pokazali interes za to i mi sudjelujemo u upravljanju Gradom Zagrebom jedino kroz rad u predstavničkim tijelima.

Kritičari kažu da zagrebačka vlast ima problema ne samo sa snalaženjem u Bandićevom vladavinom poharanom glavnom gradu, nego i s kadrovima?

To mi je teško procijeniti jer niti ja niti itko iz Zelene alternative – ORaH-a nije uključen u rad Gradske uprave, a informacije dobivam samo na sjednicama skupštinskog kluba. Do sad još nismo uspjeli s koalicijskim partnerima uspostaviti redoviti ritam koalicijskih sastanaka da bi se mogli aktivnije uključiti u problematiku operativnog upravljanja gradom, no iz nama dostupnih informacija moglo bi se zaključiti da neki problemi postoje ako se neki natječaji za pročelnička mjesta moraju raspisivati po nekoliko puta. S druge strane sjajno je da se uspješno surađuje i sa zatečenim kadrovima u Gradskoj upravi, što smatram prilično hrabrim od naših koalicijskih partnera i dokazom njihove otvorenosti za suradnju. Neka kadrovska rješenja su me iznenadila, žao mi je da na koalicijskim sastancima nismo imali prilike ponuditi partnerima više informacija, no Zagreb je naš! kao najjači partner zeleno-lijeve koalicije, iz čijih redova je i gradonačelnik i zamjenica i zamjenik, svakako ima pravo birati ljude za koje smatra da će se dobro uklopiti u tim.

Nedavno se krenulo s izradom antikorupcijske platforme Zviždač, za početak je osnovana radna skupina u koju niste uključeni?

Da, riječ je o platformi koja je dio koalicijskog sporazuma Zagreb je naš! i SDP-a. Tek na sjednici Skupštine u studenom sam saznao da je imenovana radna skupina, što me iznenadilo jer nisam dobio nikakvu informaciju, čak niti preko Povjerenstva za izradu, provedbu i praćenje programa za suzbijanje korupcije za Grad Zagreb, čiji sam član. Na samoj sjednici mi je rečeno da je riječ o tehničkom tijelu, no još uvijek mi nije jasno zbog čega bar nije ranije došla informacija. Ne dovodim u pitanje pravo naših koalicijskih partnera da biraju najbolje ljude koje imaju za bilo koji od poslova u Gradu. Iz moje perspektive u Gradu Zagrebu ima puno prostora za smanjivanje rizika od korupcije, imam jako dobru ideju i kako to učiniti, no možda netko u Upravi ima neko bolje rješenje. Kako je zadnjih par tjedana prošle godine prvo bila strka oko donošenja proračuna nismo još imali sastanak s koalicijskim partnerima da bi protresli temu suzbijanja korupcije, no nadam se da ćemo uskoro imati prilike i za to.

Kakva je onda pozicija Zelene alternative - ORaH-a unutar koalicije u Gradu Zagrebu?

Mi ništa nismo tražili i našu podršku ničim nismo uvjetovali, kako ni prije tako ni nakon izbora. Jedini sporazum koji smo potpisali bio je zakonom propisan sporazum o financiranju predizborne kampanje. Sve što Zelena alternativa – ORaH želi kao stranka je efikasno i transparentno upravljanje gradom. Ponudili smo ideje i ljude za područja u kojima imamo znanja i iskustva, kao što je zbrinjavanje otpada ili suzbijanje korupcije, kao i za neke operativne poslove, no za sada naši koalicijski partneri nisu pokazali interes. Pratimo što se zbiva i reagirat ćemo ako osjetimo da stvari ne idu u dobrom smjeru.

Zamjeraju vam manjak vidljivosti?

Reagiramo u javnosti kad za to osjetimo potrebu, odnosno kad se radi o baš zelenim temama poput produljenja rada nuklearke Krško, zaštiti plodnog tla ili korupcijskim rizicima. Što se tiče gradskih tema kao lojalan koalicijski partner ne nudimo rješenja mimo onih dogovorenih u skupštinskom klubu. Nitko od nas nije uključen u svakodnevne aktivnosti u Gradskoj upravi i oslanjamo se na naše partnere. Vjerujemo gradonačelniku Tomaševiću kad kaže da je situacija kompleksna.

Aktivno surađujete sa stranim zelenim strankama?

Zelena alternativa – ORaH je članica Europske zelene stranke što nam je svima jako važno i nulti preduvjet za bilo kakvo udruživanje je da konačna zajednička stranka također bude članica Europske zelene stranke. Mi smo se svi angažirali u Zelenoj alternativi – ORaH-u jer je riječ o zeleda bi ostvarili ciljeve različitih zelenih politika i želimo to i nastaviti.